Département de mathématiques
Université de Fribourg, Suisse
 
Oberseminar Geometrie: Previous talks
Back to Oberseminar main page  

  TALKS 2016
  Wednesday 21.12.2016 10:20-12:00 Márton Naszódi (EPFL & ELTE): Illuminating a convex body ii
  Wednesday 14.12.2016 10:20-12:00 Rafael Guglielmetti (Fribourg): Clifford algebras and isometries of (infinite dimensional) hyperbolic spaces rg
  Wednesday 07.12.2016 10:20-12:00 Andrew Yarmola (Luxembourg): Hyperbolic 3-manifolds with low cusp volume ii
  Wednesday 30.11.2016 10:20-12:00 Edoardo Dotti and Simon Drewitz (Fribourg): Right-angled polygons in hyperbolic space ed&sd
  Wednesday 23.11.2016 10:20-12:00 Stefano Riolo (Pisa): Hyperbolic Dehn filling in dimension four rk
  Wednesday 09.11.2016 10:20-12:00 Manfred Lehn (Mainz): Irreducible holomorphic symplectic manifolds from cubic fourfolds sd
  Wednesday 02.11.2016 10:20-12:00 Toussaint (no classes)
  Wednesday 26.10.2016 10:20-12:00 Felix Schlenk (Neuchatel): Growth of the number of geodesics between two points in manifolds of non-finite type ii
  Wednesday 19.10.2016 10:20-12:00 Masato Mimura (EPFL): Superintrinsic synthesis in fixed point properties rk
  Wednesday 28.09.2016 10:20-12:00 Gaëtan Borot (MPI Bonn): Around a Riemann-Hilbert problem in P1 related to Seifert spaces rk
  Wednesday 21.09.2016 10:20-12:00 Zoé Philippe (Nantes): Maximal radius of quaternionic hyperbolic orbifold rk
End of Spring Semester 2016
  Wednesday 22.06.2016 15:15-17:00 Alexander Kolpakov (Toronto): Around volumes of Coxeter polytopes, scissors congruence and related conjectures rk
  Wednesday 18.05.2016 10:20-12:00 Vincent Emery (Bern): Volumes of quasi-arithmetic lattices rk
  Wednesday 11.05.2016 10:20-12:00 Sergiu Moroianu (IMAR Bucharest): Positivity of the renormalized volume cc
  Wednesday 04.05.2016 10:20-12:00 Christophe Bavard (Bordeaux): Structures géométriques pour les surfaces lorentziennes rk
  Wednesday 27.04.2016 10:20-12:00 Boris Springborn (TU Berlin): Discrete conformal maps and ideal hyperbolic polyhedra ii
  Wednesday 20.04.2016 10:20-12:00 Corina Ciobotaru (Fribourg): Finsler compactification of vector spaces cc
  Wednesday 13.04.2016 10:20-12:00 Marc Troyanov (EPFL): On the regularity of isometries in Finsler geometry: revisiting Myers-Steenrod ii
  Tuesday 05.04.2016 Phys 2.52 10:20-12:00 Anne Thomas (University of Sydney): Bowditch's JSJ tree and the quasi-isometry classification of certain Coxeter groups rk
  Wednesday 30.03.2016   No seminar: Easter holidays
  Tuesday 22.03.2016 Phys 2.52 10:20-12:00 Michihiko Fujii (Kyoto): On the growth of torus knot groups rk
  Wednesday 16.03.2016 10:20-12:00 Louis Merlin (EPFL): Minimal entropy in symmetric spaces jg
  Wednesday 09.03.2016 10:20-12:00 Joan Porti (UAB Barcelona): Asymptotic behaviour of Reidemeister torsions for hyperbolic 3-manifolds rk
  Wednesday 02.03.2016 10:20-12:00 Peter Quast (Augsburg): Γ-structures on symmetric spaces pg
  Wednesday 24.02.2016 10:20-12:00 Patrick Ghanaat (Fribourg): Flat connections and stability: Work of Ernst Ruh pg
  Thursday 18.02.2016 10:20-12:00
13:20-14:30
François Fillastre (Cergy-Pontoise):
Crash-course in Lorentzian geometry.
Some applications of Lorentzian geometry to Teichmüller geometry.
ii
  TALKS 2015
  Wednesday 16.12.2015 10:20-12:00 Matthieu Jacquemet (Fribourg): Old and new on the classification of hyperbolic Coxeter groups mj
  Thursday 10.12.2015 17:15-18:15 Jordane Granier (Fribourg / Grenoble): Public thesis presentation;   Pérolles II, A230 jg
  Wednesday 02.12.2015 10:20-12:00 Hao Chen (TU Eindhoven): Infinite ball packings from hyperbolic reflection groups ii
  Wednesday 25.11.2015 10:20-12:00 Edoardo Dotti (Fribourg): Density of Eisenstein Polynomials over Function Fields ed
  Wednesday 18.11.2015 10:20-12:00 Ivan Martino (Fribourg): Arrangements of subspaces for finite groups and certain motivic computations im
  Wednesday 11.11.2015 10:20-12:00 Ivan Izmestiev (Fribourg): Shapes of polyhedra, mixed volumes, and hyperbolic geometry ii
  Wednesday 04.11.2015 10:20-12:00 Viveka Erlandsson (Fribourg / Aalto): Counting curves on hyperbolic surfaces rk
  Wednesday 28.10.2015 10:20-12:00 Luisa Paoluzzi (Marseille): Classification of a family of Coxeter groups up to commensurability rk
  Wednesday 21.10.2015 10:20-12:00 Simon Drewitz (Fribourg): Volumes of hyperbolic orthoschemes in 3 and 5 dimensions sd
  Thursday & Friday 15-16.10.2015   Journées de Géométrie Hyperbolique, Fribourg  
  Wednesday 07.10.2015 10:20-12:00 Scott Thomson (Bern): Commensurability and quasi-arithmeticity of lattices in PO(n,1) rk
End of Spring Semester 2015
  Wednesday 27.05.2015 10:20-12:00 Martin Deraux (Grenoble): Groupes de triangles en géométrie hyperbolique complexe rk,jg
  Wednesday 20.05.2015 10:20-12:00 Micha Wasem (ETH Zürich): Isometric extensions at low regularity and codimension rk
  Wednesday 06.05.2015 10:20-12:00 Vincent Emery (EPF Lausanne): Volumes des variétés hyperboliques et actions de Galois ve
  Wednesday 29.04.2015 10:20-12:00 Jordane Granier (Fribourg): Sous-groupe discret de PU(2,1) avec l'éponge de Menger pour ensemble limite jg
  Wednesday 22.04.2015 10:20-12:00 Viktoriya Ozornova (Bremen / MPIM Bonn) : Factorability structures ed
  Wednesday 15.04.2015 10:20-12:00 Bernhard Mühlherr (Giessen): Tits-indices, affine Coxeter groups and buildings rk
  Wednesday 25.03.2015 10:20-12:00 Stefan Rosemann (Jena): Kähler metrics with Hamiltonian 2-forms, their classification via projectively equivalent metrics and applications tm
  Wednesday 18.03.2015 10:20-12:00 Kate Juschenko (Northwestern): Techniques and concepts of amenability of discrete groups rk
  Wednesday 11.03.2015 10:20-12:00 Mike Roberts (Durham): A methodical approach to the construction of Coxeter polytopes in hyperbolic n-space with n+3 facets rk
  Wednesday 04.03.2015 10:20-12:00 Martin Herrmann (Fribourg): Almost nonnegative curvature operator, homogeneous spaces and a question of Karsten Grove rk
  Wednesday 25.02.2015 10:20-12:00 Patrick Ghanaat (Fribourg): The geometry of frame fields pg
  Wednesday 18.02.2015 10:20-12:00 Jung Kyu Canci (Basel): Quadratic maps with a marked periodic point of small order rk
  TALKS 2014
  Wednesday 17.12.2014 10:20-12:00 Yvan Martino (Fribourg) : The Ekedahl invariants for finite groups ym
  Wednesday 03.12.2014 10:20-12:00 Maciej Dunajski (Cambridge) : How to recognise a conformally Einstein metric tm
  Wednesday 19.11.2014 10:20-12:00 Alexander Kolpakov (Toronto) : Symmetries of hyperbolic four-manifolds rk
  Wednesday 12.11.2014 10:20-12:00 Rafael Guglielmetti & Matthieu Jacquemet (Fribourg) : Groupes et polyèdres de Coxeter hyperboliques: invariants et commensurabilité rg/mj
  Wednesday 05.11.2014 10:20-12:00 Sonja Hohloch (EPF Lausanne) : From semi-toric systems to Hamiltonian S1-actions and back pg
  Wednesday 29.10.2014 10:20-12:00 Wojciech Krynski (Warsaw) : Equivalence problems for tangent distributions tm
  Wednesday 15.10.2014 10:20-12:00 Ann Kiefer (Fribourg) : Presentations of groups acting discontinuously on spaces of negative curvature rk
  Wednesday 08.10.2014 10:20-12:00 Julian Kellerhals (EPF Lausanne) : Supramenable groups rk
  Wednesday 24.09.2014 16:00-17:00 Scott Thomson (Fribourg) : Two reflective hyperbolic lattices rk/st
  Wednesday 17.09.2014 10:20-12:00 Maria Beatrice Pozzetti (ETH Zurich) : Boundary maps and maximal representations of fundamental groups of complex hyperbolic manifolds in SU(m,n) rk
End of Spring Semester 2014
  Monday 14.07.2014 10:20-12:00 Dimitri Leemans (Auckland) : Symmetric groups and abstract regular polytopes rk
  28.05.2014 10:20-12:00 Leone Slavich (Firenze) : A geometrically bounding hyperbolic link complement st/rk
  14.05.2014 10:20-12:00 Herbert Gangl (Durham) : Configurations and Symbols for Polylogarithms rk
  07.05.2014 10:20-12:00 Bruno Colbois (Neuchâtel) : The spectrum of the Laplacian and of the Steklov operator on surfaces rk
  30.04.2014 10:20-12:00 Viveka Erlandsson (Aalto) : Margulis cusps of hyperbolic 4-manifolds st
  16.04.2014 10:20-12:00 Alex Monnard (EPF Lausanne): Bi-ensembles stabilisant un module cm
  09.04.2014 No seminar Journée de Rham (Geneva, 14:30-17:30)
  26.03.2014 10:20-12:00 Caroline Lassueur (TU Kaiserslautern) : Using Brauer Trees in representation theory rg
  19.03.2014 10:20-12:00 Michihiko Fujii (Kyoto) : On geodesic representatives of elements of braid groups rk
  05.03.2014 10:20-12:00 Maurice Chiodo (Neuchâtel) : Incomputability and topology st
  19.02.2014 10:20-12:00 Yunhi Cho (Seoul, visiting Fribourg 2014) : Extended Hyperbolic Space rk
  22.01.2014 10:20-12:00 Ann Kiefer (Vrije Universiteit Brussel) : Describing a Presentation of certain groups of units of integral group rings via Poincaré's Polyhedron Theorem rk
  TALKS 2013
  11.12.2013 10:20-12:00 Daniele Valtorta (EPFL) : Quantitative stratification and applications to harmonic functions [Submitted bibliography] pg
  4.12.2013 10:20-12:00 Federica Fanoni (Fribourg) : The maximum injectivity radius of two-dimensional hyperbolic orbifolds ff
  27.11.2013 10:20-12:00 Vincent Emery (EPFL/Fribourg) : Réseaux arithmétiques et volume ve
  20.11.2013 10:20-12:00 Jeno Szirmai (Budapest University of Technology and Economics) : Geodesic and translation ball packings in Thurston geometries
[Contributed longer abstract and bibliography]
rk
  13.11.2013 10:20-12:00 Andrea Seppi (Pavia) : Infinitesimal deformations of hyperbolic metrics on a surface and flat Lorentzian structures rk
  6.11.2013 10:20-12:00 Kevin Wildrick (Fribourg) : A geometric proof of the pure unrectifiability of the Heisenberg group sw
  30.10.2013 [Postponed] Herbert Gangl (Durham). Postponed until May 2014. rk
  9.10.2013 10:20-12:00 Camille Petit (Fribourg) : Boundary behavior of harmonic functions on Gromov hyperbolic graphs and manifolds. sw
  2.10.2013 10:20-12:00 Thomas Mettler (Oxford) : Characterizing classical minimal surfaces via the entropy differential sw
End of Spring Semester 2013
  Wed. 29.05.2013 Afternoon (TBC) Jonathan Pfaff (HCM Universität Bonn) : Analytic torsion on hyperbolic manifolds of finite volume II rk
  29.05.2013 10:20-12:00 Jonathan Pfaff (HCM Universität Bonn) : Analytic torsion on hyperbolic manifolds of finite volume I rk
  22.05.2013 10:20-12:00 Jean Raimbault (Paris 6): Counting hyperbolic manifolds and commensurability classes rk
  15.05.2013 10:20 - 12:00 Alexey Talambutsa (Genève/Moscow) : Exponential growth rates of free and amalgamated products st
  Thu. 02.05.2013 14:00 - 15:40 Sara Maloni (Orsay) : Gluing constructions and slices of Quasifuchsian space, taking place in Seminar Room 0.102, Mathematics Building, Ground Floor. st
  17.04.2013 10:20-12:00 Julie Déserti (Paris 7 / Basel) : Embeddings of SL(2,Z) into the Cremona group rk
  10.04.2013 10:20-12:00 Ana Khukhro (Neuchâtel) : Coarse geometry and groups st
  20.03.2013 10:20-12:00 Patrick Ghanaat (Fribourg) : Almost flat manifolds pg
  March 10-15
Les Diablerets
Seminaire Kervaire
  06.03.2013 10:20-12:00 Matthieu Jacquemet (Fribourg) : The inner radius of a hyperbolic n-simplex rk
  27.02.2013 11:00-12:00 Hugo Parlier (Fribourg) : Kissing numbers for surfaces hp
  27.02.2013 10:20-12:00 Julie Déserti (Paris 7 / Basel) : Embeddings of SL(2,Z) into the Cremona group (Postponed.) rk
  TALKS 2012
  12.12.2012 10:20-12:00 Lionel Pournin (Paris) : Recent results on flip-graphs hp
  05.12.2012 10:20-12:00 Scott Thomson (Fribourg) : Hyperplane Separability st
  28.11.2012 10:20-12:00 Rafael Guglielmetti (Fribourg) : The Brauer-Grothendieck Group rk
  November 20-21
Fribourg
Journées de Géométrie Hyperbolique
  07.11.2012 10:20-12:00 Valentina Disarlo (Strasbourg) : "Combinatorial rigidity of arc complexes." hp
  24.10.2012 10:20-12:00 Jordane Granier (Fribourg) : "Hyperbolic geometry and moduli spaces of polygons." rk
  17.10.2012 10:20-12:00 Rodolphe Richard (EPF Lausanne) : "Some Arithmetic Geometry and Ergodic theory on the complex plane as a hyperbolic surface." st
  03.10.2012 10:20-12:00 Ruth Kellerhals (Fribourg) : Cofinite hyperbolic Coxeter groups, minimal growth rate and Pisot numbers rk
  26.09.2012 10:20-12:00 Yuriko Umemoto (Osaka City University, visiting Fribourg) : On the growth of certain cocompact Coxeter groups in hyperbolic 4-space rk
  19.09.2012 10:20-12:00 Daniele Alessandrini  (Fribourg) : On the rigidity of the asymmetric distance for surfaces with boundary rk
  10.08.2012 CANCELLED Dimitri Leemans (Auckland) : Abstract Polytopes
mj
  18.07.2012 10:20-12:00 Julie Brönnimann (Fribourg) : Sur quelques contributions de Zagier autour de la fonction ζ de Dedekind
rk
  27.06.2012 10:20-12:00 Brent Everitt (York) : A problem of Siegel
lc
  20.06.2012 10:20-12:00 Daniel Massart (Montpellier) : Forme d'intersection sur l'homologie des surfaces
hp
  30.05.2012 10:20-12:00 Roger Züst (Fribourg) : Some properties of Hölder surfaces in the Heisenberg group
sw
  23.05.2012 10:20-12:00 Michel Matter (Genève) : Modèle des tas de sable et graphes autosimilaires
mg
  16.05.2012 10:20-12:00 Pascal Rolli (ETHZ) : Constructing Quasimorphims
lc/mg
  18.04.2012 10:20-12:00 Alexander Lytchak (Muenster) : Non-positively curved spaces of finite dimension
sw
  04.04.2012 10:20-12:00 Bruno Duchesne (Hebrew University) : Espaces symétriques riemanniens de dimension infinie
hp/mg
  02.04.2012 11:15-12:00 Gerald Gotsbacher (Tata Institute) : Arithmetic groups and Hodge theory
rk
  14.03.2012 10:20-12:00 Groupe de travail sur : l'asymptotique du nombre de géodésiques fermées simples sur une surface hyperbolique d'après Mirzakhani
bp/da/ff/hp/mg
  07.03.2012 10:20-12:00 Alexey Muranov (Toulouse) : Stable commutator length and conjugation-invariant normes in infinite simple groups
lc
  29.02.2012 10:20-12:00 Muriel Heistercamp (Neuchâtel) : Counting closed Reeb-orbits in spherizations
mg
  15.02.2012 10:20-12:00 Pierre Dehornoy (Berne): Flot géodésique, sections de Birkhoff et enlacement
lc/mg
  08.02.2012 10:20-12:00 Will Cavendish (Princeton): Finite-sheeted covers of 3-manifolds and the Cohomology of Solenoids
hp
  18.01.2012 10:20-12:00 Jim Anderson (Southampton): Subgroups of classical and non-classical Schottky groups
hp
  TALKS 2011
138 21.12.2011 10:20-12:00 Grant Lakeland (University of Texas, Austin): Testing congruence for arithmetic reflection groups
rk
137 14.12.2011 10:20-12:00 Bram Petri (Fribourg): Short curves on random surfaces
bp
  14.12.2011 CANCELLED Igor Rivin (Temple): Asymptotic properties of infinite groups
lc/hp
136 7.12.2011 10:20-12:00 Cristina Pagliantini (Università di Pisa): The simplicial volume of hyperbolic manifolds with geodesic boundary
mg
135 30.11.2011 10:20-12:00 Daniele Alessandrini (Fribourg): On the tropical compactification of Teichmüller-like parameter spaces
rk
134 23.11.2011 10:20-12:00 Aleksandr Kolpakov (Fribourg): The 24-cell: geometric and combinatorial optimality
ak
133 16.11.2011 10:20-12:00 Hélène Eynard (Paris 6): Homotopy of codimension one foliations on 3-manifolds
mg
132 9.11.2011 10:20-12:00 Athanase Papadopoulos (IRMA Strasbourg): The Finsler geometry of Teichmüller space
hp
  October 31- November 4
Ascona
The hyperbolic and Riemannian geometry of surfaces and other manifolds
131 26.10.2011 10:20-12:00 Antoine Gournay (Neuchâtel):  Cohomologie L^p et dimension de von Neumann
mg
130 12.10.2011 10:20-12:00 Ariadna Fossas (Institut Fourier, Grenoble): Thompson's group T is the automorphism group of a cellular complex related with a surface of infinite type
lc
129 5.10.2011 10:20-12:00 Paul Turner (Fribourg): The homotopy theory of Khovanov homology
pt
128 28.09.2011 10:20-12:00 Yuriko Umemoto (Osaka City University, visiting Fribourg):  Polyhedra generating discrete reflection groups
mg
  August 22-26
Les Diablerets
Topics in Real and Complex Hyperbolic Geometry
127 17.08.2011 10:20-12:00 Inkang Kim (KIAS, visiting Fribourg): Bounded cohomology, simplicial volume and Cheeger isoperimetric constant
rk
126 22.06.2011 10:20-12:00 Vladimir Matveev (Jena): Geodesically equivalent metrics: on the crossroads of differential geometry, integrable systems and mathematical physics
pg
125 15.06.2011 10:20-12:00 Jean-François Quint (Paris 13): Invariant subsets and stationary measures on homogeneous spaces
jp
  08.06.2011 CANCELLED Antonin Guilloux (Paris 6)
jp
124 25.05.2011 11:15-12:00 Cyril Lecuire (Toulouse): Discontinuous action of Out(Fn) and discrete representations.
hp
123 25.05.2011 10:20-11:05 Javier Aramayona (Galway): Homomorphisms between mapping class groups
hp
122 18.05.2011 10:20-12:00 Greg McShane (Grenoble): Volume identities for moduli space
hp
121 11.05.2011 10:20-12:00 Sarah Rees (Newcastle): Solving the word problem in Artin groups
lc
120 04.05.2011 10:20-12:00 Anne Parreau (Grenoble): Compactification d'espaces de représentations ; exemple des structures projectives convexes sur les surfaces
jp
119 20.04.2011 10:20-12:00 Jordane Granier (Grenoble): Géométrie hyperbolique et espaces de modules de polygones
rk
118 13.04.2011 10:20-12:00 Benoît Kloeckner (Grenoble): Géométrie des espaces de Wasserstein : les espaces de Hadamard
jp
117 06.04.2011 10:20-12:00 Thomas Mettler (Berkeley): Soliton solutions of the mean curvature flow
rk
116 30.03.2011 10:20-12:00 Olivier Guichard (Orsay): Domains of Discontinuity for Anosov Representations
jp
  16.03.2011 POSTPONED Jean-François Quint (Paris 13): TBA
jp
  09.03.2011 CANCELLED Athanase Papadopoulos (Strasbourg): Finsler structures: some examples
hp
115 02.03.2011 10:20-12:00 Alexandre Girouard (Neuchâtel): Geometric control of the Steklov spectrum
pg
114 23.02.2011 10:20-12:00 Alina Vdovina (Newcastle): Buildings, expanders and Beauville surfaces
lc
  TALKS 2010
113 15.12.2010 10:20-12:00 Jouni Parkkonen (Jyväskylä): Equidistribution and counting
rk
112 01.12.2010 10:20-12:00 Hugo Parlier (Fribourg): The Weil-Petersson diameter of moduli space
hp
111 24.11.2010 10:20-12:00 Yohei Komori (City University of Osaka): The Banach-Tarski paradox for hyperbolic spaces
rk
110 17.11.2010 10:20-12:00 Daniele Alessandrini (MPIM Bonn): Sur les espaces de Teichmüller des surfaces de type infini
mg
109 10.11.2010 10:20-12:00 Matthieu Gendulphe (Fribourg): Réalisation polyédrale d'une compactification de Thurston
mg
108 03.11.2010 10:20-12:00 Aleksandr Kolpakov (Fribourg): Growth of finite covolume hyperbolic Coxeter groups and algebraic integers
ak
107 27.10.2010 10:20-12:00 Masato Mimura (EPFL/U Tokyo): On quasi-homomorphisms and commutators in SL(n,A) (A a ring)
mg
106 20.10.2010 10:20-12:00 Laura Ciobanu (Fribourg): On the asymptotics of visible elements and homogeneous equations in surface groups
lc
105 13.10.2010 10:20-12:00 Jérémy Blanc (Basel): Un apercu de la géométrie birationnelle des surfaces
rk
104 06.10.2010 10:20-12:00 Julien Paupert (Fribourg): New non-arithmetic lattices in SU(2,1), part II
jp
103 29.09.2010 10:20-12:00 Julien Paupert (Fribourg): New non-arithmetic lattices in SU(2,1)
jp
102 22.09.2010 10:20-12:00 Peter Quast (Augsburg): Geometry of compact symmetric spaces pg
101 02.06.2010 13:20-15:00 Yohei Komori (City University of Osaka): Geodesic length functions on Teichmüller spaces
rk
  26.05.2010 CANCELLED Tomasz Schreiber (Toruń, Poland): Polygonal Markov fields in the plane
ct
100 19.05.2010 10:20-12:00 Marston Conder (Auckland): Large groups acting on surfaces of given genus, and the symmetric genus of a given group
rk
99 12.05.2010 13:20-15:00 Floriane Voide (Fribourg): Spin(9)-invariant valuations
fv
98 05.05.2010 10:20-12:00 Gregoire Aubry (EPFL): Sur l'uniformisation des surfaces de Riemann hyperelliptiques
rk
97 28.04.2010 10:20-12:00 Jean-Marie Droz (Fribourg): Khovanov homology and grid diagrams
jmd
  21.04.2010 CANCELLED Jouni Parkkonen (Jyväskylä): Equidistribution and counting
rk
96 14.04.2010 10:20-12:00 Emmanuel Ophstein (Strasbourg): Rigidite C0 des caracteristiques en geometrie symplectique
mg
95 31.03.2010 10:20-12:00 Denis Serbin (Geneva): Infinite words and groups acting freely on Lambda-trees
lc
94 17.03.2010 10:20-12:00 J.C. Picaud (Tours and ETHZ): Hopf-Sullivan dichotomy in non positive curvature
mg
  March 7-12 , 2010
Les Diablerets
Geometry, topology and computation in groups - 100 years since Dehn's decision problems
93 24.02.2010 10:20-12:00 Laura Ciobanu and Matthieu Gendulphe (Fribourg): Preparatory lectures for Les Diablerets
lc/mg
92 17.02.2010 10:20-12:00 Maxime Wolff (Paris VI, Jussieu): Connected components of the compactification of representation spaces of surface groups
mg
91 12.02.2010 10:20-12:00 James Thompson (Durham and Fribourg): Complex hyperbolic triangle groups
jt
  TALKS 2009
90 16.12.2009 10:20-12:00 Alexander Mednykh (Novosibirsk): Volumes of polyhedra and cone-manifolds in the spaces of constant curvature
rk
89 9.12.2009 10:20-12:00 Raphael Lachieze-Rey (Lille): Rearrangements of Gaussian fields
ct
88 2.12.2009 10:20-12:00 Michihiko Fujii (Kyoto): On Growth functions of Artin groups of finite type
rk
87 25.11.2009 10:20-12:00 Kirsi Peltonen (Helsinki): Dynamics in the Heisenberg group
rk
86 18.11.2009 10:20-12:00 Gerhard Rosenberger (Dortmund): Commensurability classes of arithmetic Fuchsian surface groups of genus 2
lc
85 11.11.2009 10:20-12:00 Alex Kolpakov (Fribourg): Volume formula for Z2-symmetric spherical tetrahedron through its edges
ak
84 28.10.2009 10:20-12:00 Luisa Paoluzzi (Marseille): Cyclic branched covers as invariants for knots
mg
83 14.10.2009 10:20-12:00 Mikhael Belolipetsky (Durham): Counting arithmetic surfaces and 3-manifolds
rk
82 07.10.2009 10:20-12:00 Gabriela Schmithuesen (Karlsruhe): Veech groups of Loch Ness monsters
lc/mg
81 23.9.2009 10:20-12:00 Armando Martino (Southampton): Isometries of Outer Space
lc
80 17.6.2009 16:00-17:00 Christophe BAVARD (Uni Bordeaux 1): Empilements périodiques mg
  June 16, 2009 Journée Weil-Petersson
  June 8-12, 2009
Neuchâtel
Geometric spectral theory
79 27.5.2009 10:20-12:00 Guillaume THÉRET (MPI Bonn): On Thurston's asymmetric metric rk
78 13.5.2009 10:20-12:00 Thomas METTLER (Uni Fribourg): From G-structures to Cartan geometries and back pg
77 6.5.2009 10:20-12:00 Gautier BERCK (Uni Fribourg): Convexity of intersection bodies ab
76 29.4.2009 10:20-12:00 Nicolas BERGERON (Jussieu, Paris): Torsion dans l'homologie des variétés localement symétriques (travail en commun avec A.Venkatesh) mg
75 22.4.2009 10:20-12:00 Goulnara ARJANTSEVA (Uni Genève): Random groups and uniform embeddings of groups into Hilbert and Banach spaces rk
74 8.4.2009 10:20-12:00 Gavin SEAL (EPFL): From continuous lattices to topological spaces ad
73 1.4.2009 10:20-12:00 Norbert PEYERIMHOFF (Durham University): Some global geometric and spectral aspects of non-positively curved planar graphs rk
72 25.3.2009 14:15-16:00 Malte RÖER (Uni Münster/Fribourg): Applications of eta-invariants in algebraic topology ad
71 25.3.2009 10:20-12:00 Francesco MATUCCI (CRM Barcelona): Structure theorems for subgroups of homeomorphisms groups lc
  March 19-21, 2009 Swiss Knots 2009: Low dimensional topology and knot theory
70 18.3.2009 10:20-12:00 Arnaud HILION (Université Aix-Marseille III): R-trees, laminations, and systems of partial isometries mg
69 11.3.2009 10:20-12:00 Judit ABARDIA (UAB Barcelona and Uni Fribourg): Crofton formulas in complex space forms ab
68 4.3.2009 10:20-12:00 Yago ANTOLIN PICHEL (UAB Barcelona): Surface-plus-one-relator groups lc
67 25.2.2009 10:20-12:00 Simon RAULOT (Uni Neuchâtel): From intrinsic to extrinsic spin geometry pg
66 18.2.2009 10:20-12:00 Christoph THÄLE (Uni Fribourg): News about random STIT tesselations - Part II ct
  January 29-30, 2009 Swiss Doctoral Program: Graduate Colloquium
  January 21-23, 2009 Workshop: Integral geometry and Finsler geometry
  TALKS 2008
65 17.12.2008 10:20-12:00 Sebastian KLEIN (Uni Mannheim): Totally geodesic submanifolds in Riemannian symmetric spaces of rank 2 ad
64 3.12.2008 10:20-12:00 Gabriele LINK (Uni Karlsruhe): Ergodic geometry in the product of Hadamard spaces pg
63 26.11.2008 10:20-12:00 Christoph HABERL (TU Wien): Valuations and Sobolev inequalities ab
62 19.11.2008 10:20-12:00 Daniele D'ANGELI (Uni Genève): The Ising model and the dimer model on some Schreier graphs of self-similar groups lc
61 12.11.2008 10:20-12:00 Andreas BERNIG (Uni Fribourg): Hilbert geometry of polytopes ab
60 5.11.2008 10:20-12:00 Matthieu GENDULPHE (Uni Fribourg): A combinatorial approach to the systole of hyperbolic surfaces mg
59 29.10.2008 10:20-12:00 Daniel MÜLLNER (Uni Bonn): Orientation reversal of manifolds ad
58 22.10.2008 10:20-12:00 Alina RULL (Uni Zürich): On embeddings of Coxeter groups into products of trees rk
57 15.10.2008 10:20-12:00 Abderezak OULD HOUCINE (Uni Lyon 1): Some model-theoretic properties of torsion-free hyperbolic groups lc
56 8.10.2008 10:20-12:00 Martin DERAUX (Institut Fourier, Grenoble): Holomorphic maps between ball quotients rk
55 1.10.2008 10:20-12:00 Christoph THÄLE (Uni Fribourg): Neuigkeiten über iterationsstabile Zufallsmosaike ct
54 24.9.2008 10:20-12:00 Raphael ZENTNER (Uni Bielefeld): Gauge theory and four-dimensional Casson invariants pg
53 23.9.2008 17:15-18:15 Vincent EMERY (Uni Fribourg): Volume des quotients arithmétiques de l'espace hyperbolique II ve
52 17.9.2008 10:20-12:00 Vincent EMERY (Uni Fribourg): Volume des quotients arithmétiques de l'espace hyperbolique I ve
  August 24-29, 2008
Les Diablerets
Séminaire Borel: New approaches to curvature
  August 18-20, 2008 Summer school on bounded cohomology, Coxeter groups and hyperbolic geometry
51 13.8.2008 10:20-12:00 Anders KARLSSON (KTH Stockholm): Zeta functions, heat kernels, and spectral asymptotics on degenerating families of discrete tori rk
  July 3-5, 2008 Symmetries in Geometry & Topology 2008
50 27.6.2008 10:30-12:00 Pavel TUMARKIN (Moscow/Fribourg): New results about hyperbolic Coxeter polytopes rk
  June 2-4, 2008 Preparation course for the Séminaire Borel: New approaches to curvature
49 28.5.2008 10:20-12:00 Martin JAKOB (Bern): Witten genus and elliptic cohomology ad
48 21.5.2008 10:20-12:00 Juan-Carlos ALVAREZ PAIVA (Uni Lille 1): Isosystolic inequalities on Finsler manifolds ab
47 14.5.2008 10:20-12:00 Manuel AMANN (Uni Münster): Gaining symmetry on 20-dimensional positive quaternion Kähler manifolds ad
46 7.5.2008 10:20-12:00 Ian SHORT (NUI Maynooth): Hyperbolic geometry, discrete group theory, and continued fractions rk
45 30.4.2008 10:20-12:00 Daniele Ettore OTERA (Uni Neuchâtel): Exhaustions of Cayley complexes and the topology of metric balls lc
44 23.4.2008 10:20-12:00 Franz SCHUSTER (TU Wien): Crofton measures, Minkowski valuations and geometric inequalities ab
43 16.4.2008 10:20-12:00 Immanuel STAMPFLI (Uni Bern): Differenzierbare Strukturen auf S7 ad
42 9.4.2008 10:20-12:00 Olivier SIEGENTHALER (EPF Lausanne): Hausdorff dimension of groups acting on rooted trees lc
41 2.4.2008 10:20-12:00 François FILLASTRE (Uni Fribourg): Building hyperbolic Coxeter polyhedra from Euclidean polytopes ff
40 19.3.2008 15:00-16:00 Andrew DUNCAN (Newcastle University): Partially commutative groups: automorphisms and existential theory lc
39 19.3.2008 10:30-11:30 Pierre-Emmanuel CAPRACE (IHES, France): Kac-Moody groups and flats in the geometric realization of Coxeter complexes rk
38 13.3.2008 13:15-14:45 Mikhail BELOLIPETSKY (Durham University): Finiteness theorems for arithmetic reflection groups ve
37 27.2.2008 10:20-12:00 Pierre WILL (MPI Mathematik Bonn): Surface groups and 2-dimensional complex hyperbolic geometry rk
36 20.2.2008 10:20-12:00 Chenchang ZHU (Institut Fourier, Uni Grenoble): Lie theory of Lie algebroids via higher structures in differentiable geometry rk
  TALKS 2007
35 19.12.2007 10:20-12:00 Luc GUYOT (Université de Genève): The space of subgroups of an abelian countable group lc
34 12.12.2007 10:20-12:00 Michael WIEMELER (Université de Fribourg): Torus actions and polytopes mw
33 5.12.2007 10:20-12:00 Christoph THÄLE (Université de Fribourg): Geometric, analytic and probabilistic aspects of the Sierpinski gasket ct
32 28.11.2007 10:20-12:00 Andreas KOLLROSS (Universität Augsburg): Homogeneous equifocal submanifolds in symmetric spaces ad
31 21.11.2007 10:20-12:00 Ashot MINASYAN (Université de Genève): On residualizing homomorphisms preserving quasiconvex subsets lc
30 14.11.2007 10:20-12:00 Bernhard HANKE (Universität München): Coarse geometry and positive scalar curvature ad
29 31.10.2007 10:20-12:00 Hugo PARLIER (EPF Lausanne): Multiplicities in the simple length spectrum of surfaces rk
28 24.10.2007 10:20-12:00 François FILLASTRE (Université de Fribourg): Hyperbolic cusps with convex polyhedral boundary ff
27 17.10.2007 10:20-12:00 Constantin VERNICOS (Université de Neuchâtel): Introduction to Finsler geometry III ab
26 10.10.2007 10:20-12:00 Constantin VERNICOS (Université de Neuchâtel): Introduction to Finsler geometry II ab
25 3.10.2007 10:20-12:00 Constantin VERNICOS (Université de Neuchâtel): Introduction to Finsler geometry I ab
  July 2-4, 2007 Workshop "Hyperbolic Volume 2007" in Fribourg
  June 21, 2007 Thierry HILD (Fribourg), Thesis defense (public lecture)
24 20.6.2007 10:15-12:00 Patrick KRIER (Fribourg): Harmonische Abbildungen und die Isometriegruppe negativ gekrümmter Mannigfaltigkeiten pg
23 13.6.2007 10:15-12:00 Vincent EMERY (Fribourg): Données locales des groupes arithmétiques II ve
22 6.6.2007 10:15-12:00 Vincent EMERY (Fribourg): Données locales des groupes arithmétiques I ve
21 23.5.2007 10:15-12:00 Andreas WEBER (Karlsruhe): Lp spectral theory of locally symmetric spaces pg
  May 17-19, 2007 Workshop on Geometry and Topology in Fribourg
20 16.5.2007 10:15-12:00 Manuel AMANN (Münster): Low-dimensional positive quaternion Kaehler manifolds and rational homotopy theory ad
19 9.5.2007 10:15-12:00 Geneviève PERREN (Fribourg): Growth series and Coxeter groups gp
18 2.5.2007 14:15-15:15 Markus SCHWEIGHOFER (Konstanz): Summen hermitescher Quadrate von Polynomen, die BMV-Vermutung und Connes' Einbettungsproblem (mit Igor Klep) rk
17 25.4.2007 14:15-15:15 Alessandra SARTI (Mainz): Automorphismengruppen und die Geometrie der algebraischen Flächen rk
16 25.4.2007 10:15-11:15 Laura CIOBANU (CRM Barcelona): Gleichungen in Gruppen rk
15 18.4.2007 10:15-12:00 Anna FELIKSON (Moscow/Fribourg): Reflection subgroups of hyperbolic reflection groups rk
14 4.4.2007 10:15-12:00 Patrick GHANAAT (Fribourg): First eigenvalue of the Laplacian (work of Chanillo-Treves and Mantuano) pg
13 21.3.2007 10:15-12:00 Markus FÖRSTER (Münster): On vanishing theorems for the Witten genus on some generalized complete intersections ad
12 31.1.2007 10:15-12:00 Hannes JUNGINGER-GESTRICH (Freiburg): A Morse type theorem for minimizing hypersurfaces ab
11 24.1.2007 10:15-12:00 Malte RÖER (Fribourg): Mannigfaltigkeiten nicht-negativer Skalarkrümmung mr
10 17.1.2007 10:15-12:00 Peter QUAST (Augsburg): Pluriharmonic maps into hermitian symmetric spaces and a generalization of CMC surfaces pg
9 10.1.2007 10:15-12:00 Christoph BÖHM (Münster): Ricci flow - An introduction ad
  TALKS 2006
8 20.12.2006 10:15-12:00 Stefan BAUER (Bielefeld): Verfeinerte Seiberg-Witten-Invarianten ad
7 13.12.2006 10:15-12:00 Matthieu GENDULPHE (Bordeaux): Systole des surfaces de Riemann rk
6 6.12.2006 10:15-12:00 Vincent EMERY (Fribourg): Introduction aux réseaux arithmétiques ve
5 29.11.2006 10:15-12:00 Elena KLIMENKO (Gettysburg, z.Zt. MPI Bonn): The geometry and a parameter space of Kleinian groups rk
4 22.11.2006 10:15-12:00 Ivan IZMESTIEV (TU Berlin): Mixed volumes, rigidity, and Alexandrov's theorem ab
3 8.11.2006 10:15-12:00 Michael WIEMELER (Fribourg): Toruswirkungen auf Homotopie komplex projektiven Räumen mw
2 11.10.2006 13:00-15:00 Semyon ALESKER (Tel Aviv): Theory of valuations on manifolds ab
1 28.7.2006 10:15-12:00 Marston CONDER (Auckland): Chiral polytopes rk