Département de
mathématiques
Université de Fribourg, Suisse |
||||
Oberseminar Geometrie: Previous talks | ||||
Back to Oberseminar main page |
TALKS 2023 | ||||
Wednesday 20.12.2023 | 10:20-12:00 | Luke Higgins (UniFR): Exotic smooth structures on the 7-sphere | rk | |
Wednesday 13.12.2023 | 10:20-12:00 | Amir Džambić (Kiel): Lattices of minimal co-volume in some Lie groups of higher rank | rk | |
Wednesday 06.12.2023 | 10:20-12:00 | Naomi Bredon (UniFR): On hyperbolic Coxeter polyhedra with dihedral angles π/2, π/3 and π/6 | nb | |
Wednesday 29.11.2023 | 10:20-12:00 | Livio Liechti (UniFR): Asymptotically optimal multicurve intersection degrees | ll | |
Wednesday 22.11.2023 | 10:20-12:00 | no talk - CUSO Graduate Colloquium | ||
Wednesday 15.11.2023 | 10:20-12:00 | no talk - Dies academicus | ||
Tuesday 31.10.2023 |
15:15-17:00 |
Chi Cheuk Tsang (CRM Montreal): Pseudo-Anosov maps, dilatations, and veering triangulations | ll | |
Wednesday 25.10.2023 | 10:20-12:00 | Nicola Cavalucchi (EPFL): Convergence of CAT(0) groups and spaces | rk | |
Wednesday 18.10.2023 | 10:20-12:00 | Patrick Ghanaat (UniFR): Solving Maurer-Cartan equations | pg | |
Wednesday 11.10.2023 | 10:20-12:00 | no talk - Leonardo Math Camp | ||
Wednesday 04.10.2023 | 10:20-12:00 | Giulio Belletti (Saclay): The volume conjecture and generalized hyperbolic polyhedra | rk | |
Wednesday 27.09.2023 | 10:20-12:00 | Gonzalo Ruiz Stolowicz (EPFL): Representations on infinite-dimensional hyperbolic spaces | rk | |
Wednesday 20.09.2023 | 10:20-12:00 | Preliminary discussion | rk | |
End of Spring Semester 2023 | ||||
Wednesday 31.05.2023 | 10:20-12:00 | Mathias Blaise (UniFR): On isometric invariants of cusped hyperbolic manifolds | rk | |
Wednesday 24.05.2023 | 10:20-12:00 | Sam Hagh Shenas Noshari (UniFR): On the equivariant cohomology of certain generalizations of symmetric spaces | sh | |
Wednesday 17.05.2023 | 10:20-12:00 | Denis Marti (UniFR): On Gromov's systolic inequality | dm | |
Wednesday 03.05.2023 | 10:20-12:00 | Ruth Kellerhals (UniFR): On the Euler characteristic of hyperbolic orbifolds | rk | |
Wednesday 26.04.2023 | 10:20-12:00 | Patrick Ghanaat (UniFR): Geometry of parallelizable manifolds | pg | |
Wednesday 29.03.2023 | 10:20-12:00 | Stefan Wenger (UniFR): Geometric and analytic structures on spaces homeomorphic to a manifold | sw | |
Wednesday 22.03.2023 | 10:20-12:00 | Philip Reiser (UniFR): Surgery and positive intermediate Ricci curvature | pr | |
Wednesday 15.03.2023 | 10:20-12:00 | Tom Ferragut (UniFR): Geometry and rigidity of quasi-isometries of horospherical products | rk | |
Wednesday 08.03.2023 | 10:20-12:00 | Judit Abardia (Frankfurt): Minkowski valuations | rk | |
Wednesday 01.03.2023 | 10:20-12:00 | Preliminary discussion | rk | |
Wednesday 22.02.2023 | 10:20-12:00 | Karoly Böröcky (Renyi Institute / ETHZ): Some variants of the isoperimetric and the isodiametric inequalities in the hyperbolic space | rk | |
TALKS 2022 | ||||
Wednesday 21.12.2022 | 10:20-12:00 | Lukas Lewark (Uni Regensburg): Unknotting, untwisting and surfaces in 4-space | ll | |
Wednesday 14.12.2022 | 10:20-12:00 | Annina Iseli (UniFR): The Hurwitz problem and rational portraits | ai | |
Wednesday 07.12.2022 | 10:20-12:00 | no talk | ||
Wednesday 30.11.2022 | 10:20-12:00 PER23 0.05 |
Prof. Jeremy Kahn (Brown): Modular laminations and hyperbolic components | ai | |
Wednesday 16.11.2022 | 10:20-12:00 | Prof. Yohei Komori (Waseda): On Thurston's algorithm for hyperbolic circle packings | rk | |
Wednesday 09.11.2022 | 10:20-12:00 | Naomi Bredon (UniFR): Coxeter systems, growth rates and Perron numbers | nb | |
Wednesday 26.10.2022 | 10:20-12:00 | Philipp Reiser (UniFR): Intermediate curvatures and Gromov's Betti number bound | rk | |
Wednesday 19.10.2022 | 10:20-12:00 | Patrick Ghanaat (UniFR): Bieberbach's theorems for nilpotent groups | pg | |
Wednesday 12.10.2022 | 10:20-12:00 | Alexander Kolpakov (UniNE): Subspace stabilizers in hyperbolic lattices | rk | |
Wednesday 05.10.2022 | 10:20-12:00 | Livio Liechti (UniFR): Minimal spectral radii for nonnegative integer matrices | ll | |
Wednesday 28.09.2022 | 10:20-12:00 | Levi Ryffel (UniBE): Two strand twisting | ll | |
Wednesday 21.09.2022 | 10:20-12:00 | Preliminary discussion | rk | |
End of Spring Semester 2022 | ||||
Wednesday 01.06.2022 | 10:20-12:00 | Mathias Blaise (UniFR): A lower volume bound for cusped hyperbolic manifolds | rk | |
Wednesday 25.05.2022 | 10:20-12:00 | Naomi Bredon (UniFR): Hyperbolic manifolds and Coxeter groups | nb | |
Wednesday 18.05.2022 | 10:20-12:00 | Paula Truöl (ETH Zürich): Concordance of positive 3-braid knots and a knot homology invariant | ll | |
Wednesday 11.05.2022 | 10:20-12:00 | Francesca Tripaldi (UniBE): Studying sequences of properly embedded minimal discs | ll | |
Wednesday 04.05.2022 | no talk | |||
Wednesday 27.04.2022 | 10:20-12:00 | Damaris Meier (UniFR): Quasisymmetric gluing and uniformization | dm | |
Wednesday 13.04.2022 | 10:20-12:00 | Christian Lange (LMU München): Recognizing manifolds among orbifolds | rk | |
Wednesday 06.04.2022 | 10:20-12:00 | Livio Ferretti (UniBE): On a conjecture for the knot signature | dm | |
Wednesday 30.03.2022 | 10:20-12:00 | Leonardo Ferrari (UniNE): Manifold covers of right-angled polytopes: an introduction and developments | rk | |
Wednesday 23.03.2022 | 10:20-12:00 | Ulrik Hansen (UniFR): Conformal geometry & 2D statistical mechanics | uh | |
Wednesday 09.03.2022 | 10:20-12:00 | Sebastian Baader (UniBE): Groups generated by Dehn twists | rk | |
Wednesday 02.03.2022 | 10:20-12:00 | Livio Liechti (UniFR): Multicurve intersection degrees | ll | |
Wednesday 23.02.2022 | 10:20-12:00 | Preliminary discussion | rk | |
TALKS 2021 | ||||
Wednesday 22.12.2021 | 10:20-12:00 | Annina Iseli (UniFR): Dimension preservation under linear-fractional projections | ai | |
Wednesday 15.12.2021 | 10:20-12:00 | Giuliano Basso (UniFR): Minimal projections in Banach spaces | gb | |
Wednesday 01.12.2021 | 10:20-12:00 | Hubert Sidler (UniFR): Uniqueness of quasi-isometric harmonic maps into CAT(0)-spaces | hs | |
Wednesday 24.11.2021 | 10:20-12:00 | Ruth Kellerhals (UniFR): The non-arithmetic cusped hyperbolic 3-orbifold of minimal volume | rk | |
Wednesday 10.11.2021 | 10:20-12:00 | Michal Jozwikowski (UniFR): Everything you ever wanted to know about sub-Riemannian geodesics (but were afraid to ask) | mj | |
Wednesday 03.11.2021 | 10:20-12:00 | Daniela Di Donato (SISSA): C1-submanifolds and Lipschitz graphs in Carnot groups | eld | |
Wednesday 27.10.2021 | 10:20-12:00 | Damaris Meier (UniFR): Quasiconformal almost parametrizations of metric surfaces | dm | |
Wednesday 20.10.2021 | 10:20-12:00 | Leonardo Cavenaghi (UniFR): The equivariant realization of exotic spheres and a dictionary to their geometry | lc | |
Wednesday 06.10.2021 | 10:10-12:00 | Special activity with speakers Brent Everitt (York University) and John Parker (Durham University) | rk | |
Wednesday 29.09.2021 | 10:20-12:00 | Enrico Le Donne (UniFR): A subRiemannian viewpoint on a complex-analysis extension theorem | eld | |
Wednesday 22.09.2021 | 10:20-12:00 | Ruth Kellerhals et al (UniFR): Preliminary discussion | rk | |
Monday 06.09.2021 | 15:15-17:00 | Ilka Agricola (Marburg): How to classify homogeneous spaces... and why we should care about them | rk | |
End of Spring Semester 2021 | ||||
Wednesday 16.06.2021 | 10:20-11:20 | William Schaller (UniFR): Constructing hyperbolic manifolds with quivers - a new technique by Felikson and Tumarkin | rk | |
Friday 11.06.2021 | 14:30-15:30 | Mickael Gentizon (UniFR)): Des groupes de Coxeter hyperboliques aux variétés quotient lisses | rk | |
Wednesday 02.06.2021 | 10:20-12:00 | Giuliano Basso (UniFR): Extending and improving conical bicombings | gb | |
Wednesday 26.05.2021 | 10:20-12:00 | Gioacchino Antonelli (UniFR / Pisa): Horizontally polynomial functions on Lie groups | eld | |
Wednesday 19.05.2021 | 10:20-12:00 | Annina Iseli (UniFR): Eliminating obstructions for Thurston maps | ll | |
Wednesday 12.05.2021 | 10:20-12:00 | no talk | ||
Wednesday 05.05.2021 | 10:20-12:00 | Alexander Kolpakov (UniNE): Space vectors forming rational angles | rk | |
TALKS 2020 | ||||
Wednesday 16.12.2020 | 10:20-12:00 | Gabriel Pallier (UniFR): Coarse geometries of right-angled Fuchsian buildings | gp | |
Wednesday 09.12.2020 | 10:20-12:00 | Naomi Bredon (UniFR): Hyperbolic Coxeter groups and minimal growth rates in dimensions four and five - a follow-up | nb | |
Wednesday 02.12.2020 | 10:20-12:00 | * Mickaël Gentizon (UniFR): Sur des groupes de refléxion de groupes de Coxeter | rk | |
Wednesday 25.11.2020 | 10:20-12:00 | Edoardo Dotti (UniFR): On the field of definition of a hyperbolic Coxeter group | ed | |
Wednesday 18.11.2020 | 10:20-12:00 | Patrick Ghanaat (UniFR): Margulis' Lemma | pg | |
Wednesday 11.11.2020 | 10:20-12:00 | Naomi Bredon (UniFR): On the minimal growth rate of cocompact Coxeter groups in IsomH4 | nb | |
Wednesday 28.10.2020 | 10:20-12:00 | Livio Liechti (UniFR): Bi-Perron numbers and the Coxeter transformation | ll | |
Wednesday 21.10.2020 | 10:20-12:00 | Ruth Kellerhals (UniFR): Cusp density and (in-)commensurability of hyperbolic 3-orbifolds | rk | |
Wednesday 14.10.2020 | 10:20-12:00 | Alexander Kolpakov (UniNE): Growth of Coxeter groups and Perron numbers | rk | |
Wednesday 07.10.2020 | 10:20-12:00 | Giuliano Basso (UniFR): Spaces with convex bicombings | gb | |
Friday 02.10.2020 | 16:00- | Edoardo Dotti (UniFR): Public PhD thesis presentation Lecture hall E120 Pérolles II |
rk | |
Wednesday 23.09.2020 | 10:20-12:00 | Paul Melotti (UniFR): Cube flips from statistical mechanics to discrete geometry | rk | |
Wednesday 16.09.2020 | 10:20-12:00 | Ruth Kellerhals et al (UniFR): Preliminary discussion | rk | |
End of Spring Semester 2020 | ||||
All subsequent wednesdays | CANCELLED | All planned talks during the spring term 2020 have been cancelled due to the LOCKDOWN and the covid-19 pandemic | CANCELLED | |
Wednesday 04.03.2020 | 10:20-12:00 | * Patrick Ghanaat (UniFR): A proof of Morrey's inequality | pg | |
Wednesday 26.02.2020 | 10:20-12:00 | Jan-Bernhard Kordass (UniFR): Curvature bounds for regularized Riemannian metrics | rk | |
Wednesday 19.02.2020 | 10:20-12:00 | Ruth Kellerhals et al (UniFR): Preliminary discussion | rk | |
TALKS 2019 | ||||
Wednesday 04.12.2019 | 10:20-12:00 | Livio Liechti (UniFR): Growth rates of Coxeter groups as spectral radii | ll | |
Wednesday 27.11.2019 | 10:20-12:00 | Ruben Bär (UniBE): Reflective Bianchi groups | rk | |
Wednesday 20.11.2019 | 10:20-12:00 | Joachim Lohkamp (Münster): Splitting principles in scalar curvature geometry | pg | |
Wednesday 13.11.2019 | 10:20-12:00 | Patrick Ghanaat (UniFR): Spectrum of framed Riemannian manifolds and Nomizu's vanishing theorem | pg | |
Wednesday 06.11.2019 | 10:20-12:00 | Stefan Wenger (UniFR): Finding good parametrizations for metric surfaces | sw | |
Wednesday 30.10.2019 | 10:20-12:00 | Jonas Beyrer (Heidelberg): Marked length spectrum rigidity for actions on CAT(0) cube complexes | rk | |
Wednesday 23.10.2019 | 10:20-12:00 | Matthieu Jacquemet (UniFR & HES-SO Valais): Fundamental hyperbolic polygons of minimal area | rk | |
Wednesday 16.10.2019 | 10:20-12:00 | Naomi Bredon (Bordeaux): Trees and buildings of finite dimensional vector spaces over non locally compact local fields | rk | |
Wednesday 09.10.2019 | 10:20-12:00 | Loreno Heer (UniZH): Quasi-Möbius maps and the boundary at infinity of metric spaces | sw | |
Wednesday 25.09.2019 | 10:20-12:00 | Ruth Kellerhals (UniFR): Salem numbers and hyperbolic Coxeter groups | rk | |
Wednesday 18.09.2019 | 10:20-12:00 | Preliminary discussion | rk | |
End of Spring Semester 2019 | ||||
Wednesday 29.05.2019 | 10:20-12:00 | Martin Fitzi (Fribourg): Solution of the Plateau-Douglas problem in Euclidean space | rk | |
Wednesday 22.05.2019 | 10:20-12:00 | Leo Brunswic (ENS Lyon): Geometric structures almost everywhere | ii | |
Wednesday 15.05.2019 | 10:20-12:00 | Dominik Gruber (ETHZ): New examples of infinite n-periodic groups | rk | |
Wednesday 08.05.2019 | 10:20-12:00 | Andrea Seppi (Grenoble): Examples of four-dimensional geometric transition | ii | |
Wednesday 01.05.2019 | 10:20-12:00 | Ivan Izmestiev (Fribourg): Conics, billiards, and Liouville metrics | ii | |
Wednesday 17.04.2019 | 10:20-12:00 | Simon Drewitz (Fribourg): Sims' Low Index Subgroup Algorithm | sd | |
Wednesday 10.04.2019 | 10:20-12:00 | Hicham Labeni (Cergy-Pontoise): Fuchsian isometric immersion in Anti-de-Sitter space | ii | |
Wednesday 03.04.2019 | 10:20-12:00 | Yohei Komori (Waseda University): On the area formulas of inscribed polygons in classical geometry | rk | |
Wednesday 20.03.2019 | 10:20-12:00 | Irene Pasquinelli (Paris 6): Deligne-Mostow lattices and cone metrics on the sphere | rk | |
Wednesday 06.03.2019 | 10:20-12:00 | Tomoshige Yukita (Waseda, Tokyo): A new example of hyperbolic Dehn filling in dimension 4 | rk | |
Wednesday 27.02.2019 | 10:20-12:00 | Nezhla Aghaei (Bern): Mapping class group representations of super Lie algebras and first steps in quantum invariants | rk | |
Wednesday 20.02.2019 | 10:20-12:00 | Alexandr Polyanskii (EPFL and MIPT): Proof of Làszlò Fejes Tóth's zone conjecture | ii | |
TALKS 2018 | ||||
Wednesday 19.12.2018 | 10:20-12:00 | Ivan Izmestiev (University of Fribourg): Cross-ratio dynamics on ideal polygons | ii | |
Wednesday 12.12.2018 | 10:20-12:00 | Ana Peón-Nieto (University of Geneva): A characterisation of very stability of bundles via the Hitchin map | rk | |
Wednesday 05.12.2018 | 10:20-12:00 | László Márton Tóth (Alfréd Rényi Institute & EPFL): Graph convergence and cost theory | rp | |
Wednesday 28.11.2018 | 10:20-12:00 | Edoardo Dotti (University of Fribourg): On the commensurability of hyperbolic Coxeter groups | ed | |
Wednesday 07.11.2018 | 10:20-12:00 | Juliette Bavard (University of Rennes): Around a big mapping class group | rk | |
Tuesday 30.10.2018 | 17:15-18:15 | Gary Bécigneul (ETH Zürich): Hyperbolic Geometry in Machine Learning | mj | |
Wednesday 24.10.2018 | 10:20-12:00 | Matthias Schymura (EPFL): On the reverse isodiametric problem and Dvoretzky-Rogers-type volume bounds | ii | |
Wednesday 17.10.2018 | 10:20-12:00 | Alexander Rahm (University of Luxembourg): Hyperbolic orbifolds and their twisted sectors | rk | |
Wednesday 03.10.2018 | 10:20-12:00 | Aleksandr Kolpakov (University of Neuchatel): Growth rates of RACG's and RAAG's are Perron numbers | rk | |
Wednesday 19.09.2018 | 10:20-12:00 | Adrien Marcone (EPFL): Lipschitz-Killing curvatures and Gauss-Bonnet-Chern theorem for Riemannian manifolds with conical ends | ii | |
End of Spring Semester 2018 | ||||
Tuesday 29.05.2018 | 13:15-15:00 | Matthieu Jacquemet (HES-SO Valais (Sion) and University of Fribourg): Computational aspects of the classification of hyperbolic Coxeter polyhedra | mj | |
Wednesday 16.05.2018 | 10:20-12:00 | Edoardo Dotti (Fribourg): Classification of Hyperbolic Coxeter Groups | ed | |
Wednesday 09.05.2018 | 10:20-12:00 | Christoforos Neofytidis (Geneva): Aspherical circle bundles and a problem of Hopf | rk | |
Wednesday 02.05.2018 | 10:20-12:00 | Ivan Izmestiev (Fribourg): Flexible Kokotsakis polyhedra | ii | |
Wednesday 18.04.2018 | 10:20-12:00 | Stefano Riolo (Neuchatel): Growth of geometrically bounding hyperbolic 3-manifolds | rk | |
Wednesday 11.04.2018 | 10:20-12:00 | Olivier Mila (Bern): Nonarithmetic hyperbolic manifolds and trace rings | rk | |
Wednesday 04.04.2018 | No seminar | Easter Holidays | ||
Wednesday 28.03.2018 | 10:20-12:00 | Kurt Falk (Bremen): Dimension gaps for limit sets of Kleinian groups | rk | |
Wednesday 21.03.2018 | 10:20-12:00 | Roman Prosanov (Fribourg): From cusped hyperbolic surfaces to convex ideal Fuchsian polyhedra | rp | |
Wednesday 07.03.2018 | 10:20-12:00 | Thibaut Dumont (Jyväskylä): Growth of the volume cocycle in Euclidean buildings | sd | |
Wednesday 28.02.2018 | 10:20-12:00 | Cesar Ceballos (Wien): Combinatorics and Geometry of v-Tamari lattices | ii | |
Wednesday 21.02.2018 | 10:20-12:00 | Corina Ciobotaru (Fribourg): Applications of hyperbolic geometry to Kuramoto model of synchronization | cc | |
Tuesday 13.02.2018 | 10:20-12:00 | Arielle Leitner (Technion): Generalized cusps on convex projective manifolds | cc | |
TALKS 2017 | ||||
Wednesday 20.12.2017 | 10:20-12:00 | Roman Prosanov (Fribourg): Covering problems in discrete geometry | rp | |
Wednesday 13.12.2017 | 10:20-12:00 | Florian Besau (Frankfurt): Floating bodies in spherical and hyperbolic geometry | rk | |
Wednesday 06.12.2017 | 10:20-12:00 | David González Álvaro (Fribourg): Manifolds with positive sectional curvature | dg | |
Wednesday 29.11.2017 | 10:20-12:00 | Plinio G. P. Murillo (Bern): Hyperbolic manifolds with large systole | rk | |
Wednesday 22.11.2017 | No seminar | Conference in honor of Christophe Bavard, Bordeaux | ||
Wednesday 15.11.2017 | No seminar | Dies Academicus | ||
Wednesday 08.11.2017 | 10:20-12:00 | Yohei Komori (Waseda University, Tokyo: On spectral radii of Coxeter elements for some bipartite Coxeter diagrams | rk | |
Wednesday 01.11.2017 | No seminar | All Saints' Day | pg | |
Wednesday 25.10.2017 | No seminar | Mini-course by Omid Amini | ||
Wednesday 18.10.2017 | 10:20-12:00 | Alexandre Bellis (Rennes): Topology of the horocycle flow in dimension 2 | ab | |
Wednesday 11.10.2017 | 10:20-12:00 | Yuri Suris (TU Berlin): On a discretization of confocal quadrics | ii | |
Wednesday 04.10.2017 | 10:20-12:00 | Stephan Klaus (MFO): Dihedral angles and combinatorial Gauss-Bonnet Theorem | rk | |
Wednesday 27.09.2017 | 10:20-12:00 | Grigory Ivanov (EPFL): The cross-polytope and the cube, their sections and projections | ii | |
End of Spring Semester 2017 | ||||
Wednesday 17.05.2017 | 10:20-12:00 | Ivan Izmestiev (Fribourg): Spherical and hyperbolic conics | ii | |
Wednesday 10.05.2017 | 10:20-12:00 | Ruth Kellerhals (Fribourg): Hyperbolic volume in 5 dimensions | rk | |
Wednesday 03.05.2017 | 10:20-12:00 | Matthew Tointon (Neuchâtel): Approximate groups and applications to the growth of groups | cc | |
Wednesday 26.04.2017 | 10:20-12:00 | Anders Karlsson (Genève): New general ergodic theorems, invariant metrics and their functionals | cc | |
Wednesday 19.04.2017 | No seminar | Easter Holidays | ||
Wednesday 12.04.2017 | 10:20-12:00 | Corina Ciobotaru (Fribourg): What is... an affine building? | cc | |
Wednesday 05.04.2017 | No seminar | |||
Wednesday 29.03.2017 | 10:20-12:00 | Felix Günther (TU Berlin & Genève): Smooth polyhedral surfaces | rk | |
Wednesday 22.03.2017 | No seminar | 23-24.03.2017: Journées de Géométrie Hyperbolique 2017 | ||
Wednesday 15.03.2017 | 10:20-12:00 | Pierre-Marie Poloni (Bern): Around the cancellation problem | rk | |
Wednesday 08.03.2017 | 10:20-12:00 | Arseniy Akopyan (IST Austria): Waists of balls in different spaces | ii | |
Wednesday 01.03.2017 | 10:20-12:00 | Mickaël Kourganoff (Grenoble): Anosov geodesic flows, billiards and embedded surfaces | ii | |
Wednesday 22.02.2017 | 10:20-12:00 | Rinat Kashaev (Genève): Ideal triangulations, mapping class group representations and quantum invariants | ii | |
TALKS 2016 | ||||
Wednesday 21.12.2016 | 10:20-12:00 | Márton Naszódi (EPFL & ELTE): Illuminating a convex body | ii | |
Wednesday 14.12.2016 | 10:20-12:00 | Rafael Guglielmetti (Fribourg): Clifford algebras and isometries of (infinite dimensional) hyperbolic spaces | rg | |
Wednesday 07.12.2016 | 10:20-12:00 | Andrew Yarmola (Luxembourg): Hyperbolic 3-manifolds with low cusp volume | ii | |
Wednesday 30.11.2016 | 10:20-12:00 | Edoardo Dotti and Simon Drewitz (Fribourg): Right-angled polygons in hyperbolic space | ed&sd | |
Wednesday 23.11.2016 | 10:20-12:00 | Stefano Riolo (Pisa): Hyperbolic Dehn filling in dimension four | rk | |
Wednesday 09.11.2016 | 10:20-12:00 | Manfred Lehn (Mainz): Irreducible holomorphic symplectic manifolds from cubic fourfolds | sd | |
Wednesday 02.11.2016 | 10:20-12:00 | Toussaint (no classes) | ||
Wednesday 26.10.2016 | 10:20-12:00 | Felix Schlenk (Neuchatel): Growth of the number of geodesics between two points in manifolds of non-finite type | ii | |
Wednesday 19.10.2016 | 10:20-12:00 | Masato Mimura (EPFL): Superintrinsic synthesis in fixed point properties | rk | |
Wednesday 28.09.2016 | 10:20-12:00 | Gaëtan Borot (MPI Bonn): Around a Riemann-Hilbert problem in P1 related to Seifert spaces | rk | |
Wednesday 21.09.2016 | 10:20-12:00 | Zoé Philippe (Nantes): Maximal radius of quaternionic hyperbolic orbifold | rk | |
End of Spring Semester 2016 | ||||
Wednesday 22.06.2016 | 15:15-17:00 | Alexander Kolpakov (Toronto): Around volumes of Coxeter polytopes, scissors congruence and related conjectures | rk | |
Wednesday 18.05.2016 | 10:20-12:00 | Vincent Emery (Bern): Volumes of quasi-arithmetic lattices | rk | |
Wednesday 11.05.2016 | 10:20-12:00 | Sergiu Moroianu (IMAR Bucharest): Positivity of the renormalized volume | cc | |
Wednesday 04.05.2016 | 10:20-12:00 | Christophe Bavard (Bordeaux): Structures géométriques pour les surfaces lorentziennes | rk | |
Wednesday 27.04.2016 | 10:20-12:00 | Boris Springborn (TU Berlin): Discrete conformal maps and ideal hyperbolic polyhedra | ii | |
Wednesday 20.04.2016 | 10:20-12:00 | Corina Ciobotaru (Fribourg): Finsler compactification of vector spaces | cc | |
Wednesday 13.04.2016 | 10:20-12:00 | Marc Troyanov (EPFL): On the regularity of isometries in Finsler geometry: revisiting Myers-Steenrod | ii | |
Tuesday 05.04.2016 Phys 2.52 | 10:20-12:00 | Anne Thomas (University of Sydney): Bowditch's JSJ tree and the quasi-isometry classification of certain Coxeter groups | rk | |
Wednesday 30.03.2016 | No seminar: Easter holidays | |||
Tuesday 22.03.2016 Phys 2.52 | 10:20-12:00 | Michihiko Fujii (Kyoto): On the growth of torus knot groups | rk | |
Wednesday 16.03.2016 | 10:20-12:00 | Louis Merlin (EPFL): Minimal entropy in symmetric spaces | jg | |
Wednesday 09.03.2016 | 10:20-12:00 | Joan Porti (UAB Barcelona): Asymptotic behaviour of Reidemeister torsions for hyperbolic 3-manifolds | rk | |
Wednesday 02.03.2016 | 10:20-12:00 | Peter Quast (Augsburg): Γ-structures on symmetric spaces | pg | |
Wednesday 24.02.2016 | 10:20-12:00 | Patrick Ghanaat (Fribourg): Flat connections and stability: Work of Ernst Ruh | pg | |
Thursday 18.02.2016 | 10:20-12:00 13:20-14:30 |
François Fillastre (Cergy-Pontoise): Crash-course in Lorentzian geometry. Some applications of Lorentzian geometry to Teichmüller geometry. |
ii | |
TALKS 2015 | ||||
Wednesday 16.12.2015 | 10:20-12:00 | Matthieu Jacquemet (Fribourg): Old and new on the classification of hyperbolic Coxeter groups | mj | |
Thursday 10.12.2015 | 17:15-18:15 | Jordane Granier (Fribourg / Grenoble): Public thesis presentation; Pérolles II, A230 | jg | |
Wednesday 02.12.2015 | 10:20-12:00 | Hao Chen (TU Eindhoven): Infinite ball packings from hyperbolic reflection groups | ii | |
Wednesday 25.11.2015 | 10:20-12:00 | Edoardo Dotti (Fribourg): Density of Eisenstein Polynomials over Function Fields | ed | |
Wednesday 18.11.2015 | 10:20-12:00 | Ivan Martino (Fribourg): Arrangements of subspaces for finite groups and certain motivic computations | im | |
Wednesday 11.11.2015 | 10:20-12:00 | Ivan Izmestiev (Fribourg): Shapes of polyhedra, mixed volumes, and hyperbolic geometry | ii | |
Wednesday 04.11.2015 | 10:20-12:00 | Viveka Erlandsson (Fribourg / Aalto): Counting curves on hyperbolic surfaces | rk | |
Wednesday 28.10.2015 | 10:20-12:00 | Luisa Paoluzzi (Marseille): Classification of a family of Coxeter groups up to commensurability | rk | |
Wednesday 21.10.2015 | 10:20-12:00 | Simon Drewitz (Fribourg): Volumes of hyperbolic orthoschemes in 3 and 5 dimensions | sd | |
Thursday & Friday 15-16.10.2015 | Journées de Géométrie Hyperbolique, Fribourg | |||
Wednesday 07.10.2015 | 10:20-12:00 | Scott Thomson (Bern): Commensurability and quasi-arithmeticity of lattices in PO(n,1) | rk | |
End of Spring Semester 2015 | ||||
Wednesday 27.05.2015 | 10:20-12:00 | Martin Deraux (Grenoble): Groupes de triangles en géométrie hyperbolique complexe | rk,jg | |
Wednesday 20.05.2015 | 10:20-12:00 | Micha Wasem (ETH Zürich): Isometric extensions at low regularity and codimension | rk | |
Wednesday 06.05.2015 | 10:20-12:00 | Vincent Emery (EPF Lausanne): Volumes des variétés hyperboliques et actions de Galois | ve | |
Wednesday 29.04.2015 | 10:20-12:00 | Jordane Granier (Fribourg): Sous-groupe discret de PU(2,1) avec l'éponge de Menger pour ensemble limite | jg | |
Wednesday 22.04.2015 | 10:20-12:00 | Viktoriya Ozornova (Bremen / MPIM Bonn) : Factorability structures | ed | |
Wednesday 15.04.2015 | 10:20-12:00 | Bernhard Mühlherr (Giessen): Tits-indices, affine Coxeter groups and buildings | rk | |
Wednesday 25.03.2015 | 10:20-12:00 | Stefan Rosemann (Jena): Kähler metrics with Hamiltonian 2-forms, their classification via projectively equivalent metrics and applications | tm | |
Wednesday 18.03.2015 | 10:20-12:00 | Kate Juschenko (Northwestern): Techniques and concepts of amenability of discrete groups | rk | |
Wednesday 11.03.2015 | 10:20-12:00 | Mike Roberts (Durham): A methodical approach to the construction of Coxeter polytopes in hyperbolic n-space with n+3 facets | rk | |
Wednesday 04.03.2015 | 10:20-12:00 | Martin Herrmann (Fribourg): Almost nonnegative curvature operator, homogeneous spaces and a question of Karsten Grove | rk | |
Wednesday 25.02.2015 | 10:20-12:00 | Patrick Ghanaat (Fribourg): The geometry of frame fields | pg | |
Wednesday 18.02.2015 | 10:20-12:00 | Jung Kyu Canci (Basel): Quadratic maps with a marked periodic point of small order | rk | |
TALKS 2014 | ||||
Wednesday 17.12.2014 | 10:20-12:00 | Yvan Martino (Fribourg) : The Ekedahl invariants for finite groups | ym | |
Wednesday 03.12.2014 | 10:20-12:00 | Maciej Dunajski (Cambridge) : How to recognise a conformally Einstein metric | tm | |
Wednesday 19.11.2014 | 10:20-12:00 | Alexander Kolpakov (Toronto) : Symmetries of hyperbolic four-manifolds | rk | |
Wednesday 12.11.2014 | 10:20-12:00 | Rafael Guglielmetti & Matthieu Jacquemet (Fribourg) : Groupes et polyèdres de Coxeter hyperboliques: invariants et commensurabilité | rg/mj | |
Wednesday 05.11.2014 | 10:20-12:00 | Sonja Hohloch (EPF Lausanne) : From semi-toric systems to Hamiltonian S1-actions and back | pg | |
Wednesday 29.10.2014 | 10:20-12:00 | Wojciech Krynski (Warsaw) : Equivalence problems for tangent distributions | tm | |
Wednesday 15.10.2014 | 10:20-12:00 | Ann Kiefer (Fribourg) : Presentations of groups acting discontinuously on spaces of negative curvature | rk | |
Wednesday 08.10.2014 | 10:20-12:00 | Julian Kellerhals (EPF Lausanne) : Supramenable groups | rk | |
Wednesday 24.09.2014 | 16:00-17:00 | Scott Thomson (Fribourg) : Two reflective hyperbolic lattices | rk/st | |
Wednesday 17.09.2014 | 10:20-12:00 | Maria Beatrice Pozzetti (ETH Zurich) : Boundary maps and maximal representations of fundamental groups of complex hyperbolic manifolds in SU(m,n) | rk | |
End of Spring Semester 2014 | ||||
Monday 14.07.2014 | 10:20-12:00 | Dimitri Leemans (Auckland) : Symmetric groups and abstract regular polytopes | rk | |
28.05.2014 | 10:20-12:00 | Leone Slavich (Firenze) : A geometrically bounding hyperbolic link complement | st/rk | |
14.05.2014 | 10:20-12:00 | Herbert Gangl (Durham) : Configurations and Symbols for Polylogarithms | rk | |
07.05.2014 | 10:20-12:00 | Bruno Colbois (Neuchâtel) : The spectrum of the Laplacian and of the Steklov operator on surfaces | rk | |
30.04.2014 | 10:20-12:00 | Viveka Erlandsson (Aalto) : Margulis cusps of hyperbolic 4-manifolds | st | |
16.04.2014 | 10:20-12:00 | Alex Monnard (EPF Lausanne): Bi-ensembles stabilisant un module | cm | |
09.04.2014 | No seminar | Journée de Rham (Geneva, 14:30-17:30) | ||
26.03.2014 | 10:20-12:00 | Caroline Lassueur (TU Kaiserslautern) : Using Brauer Trees in representation theory | rg | |
19.03.2014 | 10:20-12:00 | Michihiko Fujii (Kyoto) : On geodesic representatives of elements of braid groups | rk | |
05.03.2014 | 10:20-12:00 | Maurice Chiodo (Neuchâtel) : Incomputability and topology | st | |
19.02.2014 | 10:20-12:00 | Yunhi Cho (Seoul, visiting Fribourg 2014) : Extended Hyperbolic Space | rk | |
22.01.2014 | 10:20-12:00 | Ann Kiefer (Vrije Universiteit Brussel) : Describing a Presentation of certain groups of units of integral group rings via Poincaré's Polyhedron Theorem | rk | |
TALKS 2013 | ||||
11.12.2013 | 10:20-12:00 | Daniele Valtorta (EPFL) : Quantitative stratification and applications to harmonic functions [Submitted bibliography] | pg | |
4.12.2013 | 10:20-12:00 | Federica Fanoni (Fribourg) : The maximum injectivity radius of two-dimensional hyperbolic orbifolds | ff | |
27.11.2013 | 10:20-12:00 | Vincent Emery (EPFL/Fribourg) : Réseaux arithmétiques et volume | ve | |
20.11.2013 | 10:20-12:00 | Jeno Szirmai (Budapest University of Technology and Economics) : Geodesic and translation ball packings in Thurston geometries [Contributed longer abstract and bibliography] |
rk | |
13.11.2013 | 10:20-12:00 | Andrea Seppi (Pavia) : Infinitesimal deformations of hyperbolic metrics on a surface and flat Lorentzian structures | rk | |
6.11.2013 | 10:20-12:00 | Kevin Wildrick (Fribourg) : A geometric proof of the pure unrectifiability of the Heisenberg group | sw | |
30.10.2013 | [Postponed] | Herbert Gangl (Durham). Postponed until May 2014. | rk | |
9.10.2013 | 10:20-12:00 | Camille Petit (Fribourg) : Boundary behavior of harmonic functions on Gromov hyperbolic graphs and manifolds. | sw | |
2.10.2013 | 10:20-12:00 | Thomas Mettler (Oxford) : Characterizing classical minimal surfaces via the entropy differential | sw | |
End of Spring Semester 2013 | ||||
Wed. 29.05.2013 | Afternoon (TBC) | Jonathan Pfaff (HCM Universität Bonn) : Analytic torsion on hyperbolic manifolds of finite volume II | rk | |
29.05.2013 | 10:20-12:00 | Jonathan Pfaff (HCM Universität Bonn) : Analytic torsion on hyperbolic manifolds of finite volume I | rk | |
22.05.2013 | 10:20-12:00 | Jean Raimbault (Paris 6): Counting hyperbolic manifolds and commensurability classes | rk | |
15.05.2013 | 10:20 - 12:00 | Alexey Talambutsa (Genève/Moscow) : Exponential growth rates of free and amalgamated products | st | |
Thu. 02.05.2013 | 14:00 - 15:40 | Sara Maloni (Orsay) : Gluing constructions and slices of Quasifuchsian space, taking place in Seminar Room 0.102, Mathematics Building, Ground Floor. | st | |
17.04.2013 | 10:20-12:00 | Julie Déserti (Paris 7 / Basel) : Embeddings of SL(2,Z) into the Cremona group | rk | |
10.04.2013 | 10:20-12:00 | Ana Khukhro (Neuchâtel) : Coarse geometry and groups | st | |
20.03.2013 | 10:20-12:00 | Patrick Ghanaat (Fribourg) : Almost flat manifolds | pg | |
March 10-15 Les Diablerets |
Seminaire Kervaire | |||
06.03.2013 | 10:20-12:00 | Matthieu Jacquemet (Fribourg) : The inner radius of a hyperbolic n-simplex | rk | |
27.02.2013 | 11:00-12:00 | Hugo Parlier (Fribourg) : Kissing numbers for surfaces | hp | |
27.02.2013 | 10:20-12:00 | Julie Déserti (Paris 7 / Basel) : Embeddings of SL(2,Z) into the Cremona group (Postponed.) | rk | |
TALKS 2012 | ||||
12.12.2012 | 10:20-12:00 | Lionel Pournin (Paris) : Recent results on flip-graphs | hp | |
05.12.2012 | 10:20-12:00 | Scott Thomson (Fribourg) : Hyperplane Separability | st | |
28.11.2012 | 10:20-12:00 | Rafael Guglielmetti (Fribourg) : The Brauer-Grothendieck Group | rk | |
November 20-21 Fribourg |
Journées de Géométrie Hyperbolique |
|||
07.11.2012 | 10:20-12:00 | Valentina Disarlo (Strasbourg) : "Combinatorial rigidity of arc complexes." | hp | |
24.10.2012 | 10:20-12:00 | Jordane Granier (Fribourg) : "Hyperbolic geometry and moduli spaces of polygons." | rk | |
17.10.2012 | 10:20-12:00 | Rodolphe Richard (EPF Lausanne) : "Some Arithmetic Geometry and Ergodic theory on the complex plane as a hyperbolic surface." | st | |
03.10.2012 | 10:20-12:00 | Ruth Kellerhals (Fribourg) : Cofinite hyperbolic Coxeter groups, minimal growth rate and Pisot numbers | rk | |
26.09.2012 | 10:20-12:00 | Yuriko Umemoto (Osaka City University, visiting Fribourg) : On the growth of certain cocompact Coxeter groups in hyperbolic 4-space | rk | |
19.09.2012 | 10:20-12:00 | Daniele Alessandrini (Fribourg) : On the rigidity of the asymmetric distance for surfaces with boundary | rk | |
10.08.2012 | CANCELLED | Dimitri Leemans (Auckland) : Abstract Polytopes |
mj | |
18.07.2012 | 10:20-12:00 | Julie Brönnimann (Fribourg) : Sur quelques contributions de Zagier autour de la fonction ζ de Dedekind |
rk | |
27.06.2012 | 10:20-12:00 | Brent Everitt (York) : A problem of Siegel |
lc | |
20.06.2012 | 10:20-12:00 | Daniel Massart (Montpellier) : Forme d'intersection sur l'homologie des surfaces |
hp | |
30.05.2012 | 10:20-12:00 | Roger Züst (Fribourg) : Some properties of Hölder surfaces in the Heisenberg group |
sw | |
23.05.2012 | 10:20-12:00 | Michel Matter (Genève) : Modèle des tas de sable et graphes autosimilaires |
mg | |
16.05.2012 | 10:20-12:00 | Pascal Rolli (ETHZ) : Constructing Quasimorphims |
lc/mg | |
18.04.2012 | 10:20-12:00 | Alexander Lytchak (Muenster) : Non-positively curved spaces of finite dimension |
sw | |
04.04.2012 | 10:20-12:00 | Bruno Duchesne (Hebrew University) : Espaces symétriques riemanniens de dimension infinie |
hp/mg | |
02.04.2012 | 11:15-12:00 | Gerald Gotsbacher (Tata Institute) : Arithmetic groups and Hodge theory |
rk | |
14.03.2012 | 10:20-12:00 | Groupe de travail sur : l'asymptotique du nombre de géodésiques fermées simples sur une surface hyperbolique d'après Mirzakhani |
bp/da/ff/hp/mg | |
07.03.2012 | 10:20-12:00 | Alexey Muranov (Toulouse) : Stable commutator length and conjugation-invariant normes in infinite simple groups |
lc | |
29.02.2012 | 10:20-12:00 | Muriel Heistercamp (Neuchâtel) : Counting closed Reeb-orbits in spherizations |
mg | |
15.02.2012 | 10:20-12:00 | Pierre Dehornoy (Berne): Flot géodésique, sections de Birkhoff et enlacement |
lc/mg | |
08.02.2012 | 10:20-12:00 | Will Cavendish (Princeton): Finite-sheeted covers of 3-manifolds and the Cohomology of Solenoids |
hp | |
18.01.2012 | 10:20-12:00 | Jim Anderson (Southampton): Subgroups of classical and non-classical Schottky groups
|
hp | |
TALKS 2011 | ||||
138 | 21.12.2011 | 10:20-12:00 | Grant Lakeland (University of Texas, Austin): Testing congruence for arithmetic reflection groups |
rk |
137 | 14.12.2011 | 10:20-12:00 | Bram Petri (Fribourg): Short curves on random surfaces |
bp |
14.12.2011 | CANCELLED | Igor Rivin (Temple): Asymptotic properties of infinite groups |
lc/hp | |
136 | 7.12.2011 | 10:20-12:00 | Cristina Pagliantini (Università di Pisa): The simplicial volume of hyperbolic manifolds with geodesic boundary |
mg |
135 | 30.11.2011 | 10:20-12:00 | Daniele Alessandrini (Fribourg): On the tropical compactification of Teichmüller-like parameter spaces |
rk |
134 | 23.11.2011 | 10:20-12:00 | Aleksandr Kolpakov (Fribourg): The 24-cell: geometric and combinatorial
optimality |
ak |
133 | 16.11.2011 | 10:20-12:00 | Hélène Eynard (Paris 6): Homotopy of codimension one foliations on 3-manifolds |
mg |
132 | 9.11.2011 | 10:20-12:00 | Athanase Papadopoulos (IRMA Strasbourg): The Finsler geometry of Teichmüller space |
hp |
October 31- November 4 Ascona |
The hyperbolic and Riemannian geometry of surfaces and other manifolds |
|||
131 | 26.10.2011 | 10:20-12:00 | Antoine Gournay (Neuchâtel): Cohomologie L^p et dimension de von Neumann |
mg |
130 | 12.10.2011 | 10:20-12:00 | Ariadna Fossas (Institut Fourier, Grenoble): Thompson's group T is the automorphism group of a cellular
complex related with a surface of infinite type
|
lc |
129 | 5.10.2011 | 10:20-12:00 | Paul Turner (Fribourg): The homotopy theory of Khovanov homology
|
pt |
128 | 28.09.2011 | 10:20-12:00 | Yuriko Umemoto (Osaka City University, visiting Fribourg):
Polyhedra generating discrete reflection groups |
mg |
August 22-26 Les Diablerets |
Topics in Real and Complex Hyperbolic Geometry |
|||
127 | 17.08.2011 | 10:20-12:00 | Inkang Kim (KIAS, visiting Fribourg): Bounded cohomology, simplicial volume and Cheeger isoperimetric constant |
rk |
126 | 22.06.2011 | 10:20-12:00 | Vladimir Matveev (Jena): Geodesically equivalent metrics: on the crossroads of differential geometry, integrable systems and mathematical physics |
pg |
125 | 15.06.2011 | 10:20-12:00 | Jean-François Quint (Paris 13): Invariant subsets and stationary measures on homogeneous spaces |
jp |
08.06.2011 | CANCELLED | Antonin Guilloux (Paris 6) |
jp | |
124 | 25.05.2011 | 11:15-12:00 | Cyril Lecuire (Toulouse): Discontinuous action of Out(Fn) and discrete representations. |
hp |
123 | 25.05.2011 | 10:20-11:05 | Javier Aramayona (Galway): Homomorphisms between mapping class groups |
hp |
122 | 18.05.2011 | 10:20-12:00 | Greg McShane (Grenoble): Volume identities for moduli space |
hp |
121 | 11.05.2011 | 10:20-12:00 | Sarah Rees (Newcastle): Solving the word problem in Artin groups |
lc |
120 | 04.05.2011 | 10:20-12:00 | Anne Parreau (Grenoble): Compactification d'espaces de représentations ; exemple des structures projectives convexes sur les surfaces |
jp |
119 | 20.04.2011 | 10:20-12:00 | Jordane Granier (Grenoble): Géométrie hyperbolique et espaces de modules de polygones |
rk |
118 | 13.04.2011 | 10:20-12:00 | Benoît Kloeckner (Grenoble): Géométrie des espaces de Wasserstein : les espaces de Hadamard |
jp |
117 | 06.04.2011 | 10:20-12:00 | Thomas Mettler (Berkeley): Soliton solutions of the mean curvature flow |
rk |
116 | 30.03.2011 | 10:20-12:00 | Olivier Guichard (Orsay): Domains of Discontinuity for Anosov Representations |
jp |
16.03.2011 | POSTPONED | Jean-François Quint (Paris 13): TBA |
jp | |
09.03.2011 | CANCELLED | Athanase Papadopoulos (Strasbourg): Finsler structures: some examples |
hp | |
115 | 02.03.2011 | 10:20-12:00 | Alexandre Girouard (Neuchâtel): Geometric control of the Steklov spectrum |
pg |
114 | 23.02.2011 | 10:20-12:00 | Alina Vdovina (Newcastle): Buildings, expanders and Beauville surfaces |
lc |
TALKS 2010 | ||||
113 | 15.12.2010 | 10:20-12:00 | Jouni Parkkonen (Jyväskylä): Equidistribution and counting |
rk |
112 | 01.12.2010 | 10:20-12:00 | Hugo Parlier (Fribourg): The Weil-Petersson diameter of moduli space |
hp |
111 | 24.11.2010 | 10:20-12:00 | Yohei Komori (City University of Osaka): The Banach-Tarski paradox for hyperbolic spaces |
rk |
110 | 17.11.2010 | 10:20-12:00 | Daniele Alessandrini (MPIM Bonn): Sur les espaces de Teichmüller des surfaces de type infini |
mg |
109 | 10.11.2010 | 10:20-12:00 | Matthieu Gendulphe (Fribourg): Réalisation polyédrale d'une compactification de Thurston |
mg |
108 | 03.11.2010 | 10:20-12:00 | Aleksandr Kolpakov (Fribourg): Growth of finite covolume hyperbolic Coxeter groups and algebraic integers |
ak |
107 | 27.10.2010 | 10:20-12:00 | Masato Mimura (EPFL/U Tokyo): On quasi-homomorphisms and commutators in SL(n,A) (A a ring) |
mg |
106 | 20.10.2010 | 10:20-12:00 | Laura Ciobanu (Fribourg): On the asymptotics of visible elements and homogeneous equations in surface groups |
lc |
105 | 13.10.2010 | 10:20-12:00 | Jérémy Blanc (Basel): Un apercu de la géométrie birationnelle des surfaces |
rk |
104 | 06.10.2010 | 10:20-12:00 | Julien Paupert (Fribourg): New non-arithmetic lattices in SU(2,1), part II |
jp |
103 | 29.09.2010 | 10:20-12:00 | Julien Paupert (Fribourg): New non-arithmetic lattices in SU(2,1) |
jp |
102 | 22.09.2010 | 10:20-12:00 | Peter Quast (Augsburg): Geometry of compact symmetric spaces | pg |
101 | 02.06.2010 | 13:20-15:00 | Yohei Komori (City University of Osaka): Geodesic length functions on Teichmüller spaces |
rk |
26.05.2010 | CANCELLED | Tomasz Schreiber (Toruń, Poland): Polygonal Markov fields in the plane |
ct | |
100 | 19.05.2010 | 10:20-12:00 | Marston Conder (Auckland): Large groups acting on surfaces of given genus, and the symmetric genus of a given group |
rk |
99 | 12.05.2010 | 13:20-15:00 | Floriane Voide (Fribourg): Spin(9)-invariant valuations |
fv |
98 | 05.05.2010 | 10:20-12:00 | Gregoire Aubry (EPFL): Sur l'uniformisation des surfaces de Riemann hyperelliptiques |
rk |
97 | 28.04.2010 | 10:20-12:00 | Jean-Marie Droz (Fribourg): Khovanov homology and grid diagrams | jmd |
21.04.2010 | CANCELLED | Jouni Parkkonen (Jyväskylä): Equidistribution and counting |
rk | |
96 | 14.04.2010 | 10:20-12:00 | Emmanuel Ophstein (Strasbourg): Rigidite C0 des caracteristiques en geometrie symplectique |
mg |
95 | 31.03.2010 | 10:20-12:00 | Denis Serbin (Geneva): Infinite words and groups acting freely on Lambda-trees
|
lc |
94 | 17.03.2010 | 10:20-12:00 | J.C. Picaud (Tours and ETHZ):
Hopf-Sullivan dichotomy in non positive curvature |
mg |
March 7-12 , 2010 Les Diablerets |
Geometry, topology and computation in
groups - 100 years since Dehn's decision problems |
|||
93 | 24.02.2010 | 10:20-12:00 | Laura Ciobanu and Matthieu Gendulphe (Fribourg): Preparatory
lectures for Les Diablerets |
lc/mg |
92 | 17.02.2010 | 10:20-12:00 | Maxime Wolff (Paris VI, Jussieu): Connected
components of the compactification of representation spaces
of surface groups |
mg |
91 | 12.02.2010 | 10:20-12:00 | James Thompson (Durham and Fribourg):
Complex hyperbolic triangle groups |
jt |
TALKS 2009 | ||||
90 | 16.12.2009 | 10:20-12:00 | Alexander Mednykh (Novosibirsk): Volumes
of polyhedra and cone-manifolds in the spaces of constant curvature |
rk |
89 | 9.12.2009 | 10:20-12:00 | Raphael Lachieze-Rey (Lille): Rearrangements
of Gaussian fields |
ct |
88 | 2.12.2009 | 10:20-12:00 | Michihiko Fujii (Kyoto): On
Growth functions of Artin groups of finite type
|
rk |
87 | 25.11.2009 | 10:20-12:00 | Kirsi Peltonen (Helsinki): Dynamics
in the Heisenberg group |
rk |
86 | 18.11.2009 | 10:20-12:00 | Gerhard Rosenberger (Dortmund): Commensurability
classes of arithmetic Fuchsian surface groups of genus 2 |
lc |
85 | 11.11.2009 | 10:20-12:00 | Alex Kolpakov (Fribourg): Volume
formula for Z2-symmetric spherical tetrahedron through its
edges |
ak |
84 | 28.10.2009 | 10:20-12:00 | Luisa Paoluzzi (Marseille): Cyclic
branched covers as invariants for knots |
mg |
83 | 14.10.2009 | 10:20-12:00 | Mikhael Belolipetsky (Durham): Counting
arithmetic surfaces and 3-manifolds |
rk |
82 | 07.10.2009 | 10:20-12:00 | Gabriela Schmithuesen (Karlsruhe): Veech
groups of Loch Ness monsters |
lc/mg |
81 | 23.9.2009 | 10:20-12:00 | Armando Martino (Southampton): Isometries
of Outer Space |
lc |
80 | 17.6.2009 | 16:00-17:00 | Christophe BAVARD (Uni Bordeaux 1): Empilements périodiques | mg |
June 16, 2009 | Journée Weil-Petersson | |||
June 8-12, 2009 Neuchâtel |
Geometric spectral theory | |||
79 | 27.5.2009 | 10:20-12:00 | Guillaume THÉRET (MPI Bonn): On Thurston's asymmetric metric | rk |
78 | 13.5.2009 | 10:20-12:00 | Thomas METTLER (Uni Fribourg): From G-structures to Cartan geometries and back | pg |
77 | 6.5.2009 | 10:20-12:00 | Gautier BERCK (Uni Fribourg): Convexity of intersection bodies | ab |
76 | 29.4.2009 | 10:20-12:00 | Nicolas BERGERON (Jussieu, Paris): Torsion dans l'homologie des variétés localement symétriques (travail en commun avec A.Venkatesh) | mg |
75 | 22.4.2009 | 10:20-12:00 | Goulnara ARJANTSEVA (Uni Genève): Random groups and uniform embeddings of groups into Hilbert and Banach spaces | rk |
74 | 8.4.2009 | 10:20-12:00 | Gavin SEAL (EPFL): From continuous lattices to topological spaces | ad |
73 | 1.4.2009 | 10:20-12:00 | Norbert PEYERIMHOFF (Durham University): Some global geometric and spectral aspects of non-positively curved planar graphs | rk |
72 | 25.3.2009 | 14:15-16:00 | Malte RÖER (Uni Münster/Fribourg): Applications of eta-invariants in algebraic topology | ad |
71 | 25.3.2009 | 10:20-12:00 | Francesco MATUCCI (CRM Barcelona): Structure theorems for subgroups of homeomorphisms groups | lc |
March 19-21, 2009 | Swiss Knots 2009: Low dimensional topology and knot theory | |||
70 | 18.3.2009 | 10:20-12:00 | Arnaud HILION (Université Aix-Marseille III): R-trees, laminations, and systems of partial isometries | mg |
69 | 11.3.2009 | 10:20-12:00 | Judit ABARDIA (UAB Barcelona and Uni Fribourg): Crofton formulas in complex space forms | ab |
68 | 4.3.2009 | 10:20-12:00 | Yago ANTOLIN PICHEL (UAB Barcelona): Surface-plus-one-relator groups | lc |
67 | 25.2.2009 | 10:20-12:00 | Simon RAULOT (Uni Neuchâtel): From intrinsic to extrinsic spin geometry | pg |
66 | 18.2.2009 | 10:20-12:00 | Christoph THÄLE (Uni Fribourg): News about random STIT tesselations - Part II | ct |
January 29-30, 2009 | Swiss Doctoral Program: Graduate Colloquium | |||
January 21-23, 2009 | Workshop: Integral geometry and Finsler geometry | |||
TALKS 2008 | ||||
65 | 17.12.2008 | 10:20-12:00 | Sebastian KLEIN (Uni Mannheim): Totally geodesic submanifolds in Riemannian symmetric spaces of rank 2 | ad |
64 | 3.12.2008 | 10:20-12:00 | Gabriele LINK (Uni Karlsruhe): Ergodic geometry in the product of Hadamard spaces | pg |
63 | 26.11.2008 | 10:20-12:00 | Christoph HABERL (TU Wien): Valuations and Sobolev inequalities | ab |
62 | 19.11.2008 | 10:20-12:00 | Daniele D'ANGELI (Uni Genève): The Ising model and the dimer model on some Schreier graphs of self-similar groups | lc |
61 | 12.11.2008 | 10:20-12:00 | Andreas BERNIG (Uni Fribourg): Hilbert geometry of polytopes | ab |
60 | 5.11.2008 | 10:20-12:00 | Matthieu GENDULPHE (Uni Fribourg): A combinatorial approach to the systole of hyperbolic surfaces | mg |
59 | 29.10.2008 | 10:20-12:00 | Daniel MÜLLNER (Uni Bonn): Orientation reversal of manifolds | ad |
58 | 22.10.2008 | 10:20-12:00 | Alina RULL (Uni Zürich): On embeddings of Coxeter groups into products of trees | rk |
57 | 15.10.2008 | 10:20-12:00 | Abderezak OULD HOUCINE (Uni Lyon 1): Some model-theoretic properties of torsion-free hyperbolic groups | lc |
56 | 8.10.2008 | 10:20-12:00 | Martin DERAUX (Institut Fourier, Grenoble): Holomorphic maps between ball quotients | rk |
55 | 1.10.2008 | 10:20-12:00 | Christoph THÄLE (Uni Fribourg): Neuigkeiten über iterationsstabile Zufallsmosaike | ct |
54 | 24.9.2008 | 10:20-12:00 | Raphael ZENTNER (Uni Bielefeld): Gauge theory and four-dimensional Casson invariants | pg |
53 | 23.9.2008 | 17:15-18:15 | Vincent EMERY (Uni Fribourg): Volume des quotients arithmétiques de l'espace hyperbolique II | ve |
52 | 17.9.2008 | 10:20-12:00 | Vincent EMERY (Uni Fribourg): Volume des quotients arithmétiques de l'espace hyperbolique I | ve |
August 24-29, 2008
Les Diablerets |
Séminaire Borel: New approaches to curvature | |||
August 18-20, 2008 | Summer school on bounded cohomology, Coxeter groups and hyperbolic geometry | |||
51 | 13.8.2008 | 10:20-12:00 | Anders KARLSSON (KTH Stockholm): Zeta functions, heat kernels, and spectral asymptotics on degenerating families of discrete tori | rk |
July 3-5, 2008 | Symmetries in Geometry & Topology 2008 | |||
50 | 27.6.2008 | 10:30-12:00 | Pavel TUMARKIN (Moscow/Fribourg): New results about hyperbolic Coxeter polytopes | rk |
June 2-4, 2008 | Preparation course for the Séminaire Borel: New approaches to curvature | |||
49 | 28.5.2008 | 10:20-12:00 | Martin JAKOB (Bern): Witten genus and elliptic cohomology | ad |
48 | 21.5.2008 | 10:20-12:00 | Juan-Carlos ALVAREZ PAIVA (Uni Lille 1): Isosystolic inequalities on Finsler manifolds | ab |
47 | 14.5.2008 | 10:20-12:00 | Manuel AMANN (Uni Münster): Gaining symmetry on 20-dimensional positive quaternion Kähler manifolds | ad |
46 | 7.5.2008 | 10:20-12:00 | Ian SHORT (NUI Maynooth): Hyperbolic geometry, discrete group theory, and continued fractions | rk |
45 | 30.4.2008 | 10:20-12:00 | Daniele Ettore OTERA (Uni Neuchâtel): Exhaustions of Cayley complexes and the topology of metric balls | lc |
44 | 23.4.2008 | 10:20-12:00 | Franz SCHUSTER (TU Wien): Crofton measures, Minkowski valuations and geometric inequalities | ab |
43 | 16.4.2008 | 10:20-12:00 | Immanuel STAMPFLI (Uni Bern): Differenzierbare Strukturen auf S7 | ad |
42 | 9.4.2008 | 10:20-12:00 | Olivier SIEGENTHALER (EPF Lausanne): Hausdorff dimension of groups acting on rooted trees | lc |
41 | 2.4.2008 | 10:20-12:00 | François FILLASTRE (Uni Fribourg): Building hyperbolic Coxeter polyhedra from Euclidean polytopes | ff |
40 | 19.3.2008 | 15:00-16:00 | Andrew DUNCAN (Newcastle University): Partially commutative groups: automorphisms and existential theory | lc |
39 | 19.3.2008 | 10:30-11:30 | Pierre-Emmanuel CAPRACE (IHES, France): Kac-Moody groups and flats in the geometric realization of Coxeter complexes | rk |
38 | 13.3.2008 | 13:15-14:45 | Mikhail BELOLIPETSKY (Durham University): Finiteness theorems for arithmetic reflection groups | ve |
37 | 27.2.2008 | 10:20-12:00 | Pierre WILL (MPI Mathematik Bonn): Surface groups and 2-dimensional complex hyperbolic geometry | rk |
36 | 20.2.2008 | 10:20-12:00 | Chenchang ZHU (Institut Fourier, Uni Grenoble): Lie theory of Lie algebroids via higher structures in differentiable geometry | rk |
TALKS 2007 | ||||
35 | 19.12.2007 | 10:20-12:00 | Luc GUYOT (Université de Genève): The space of subgroups of an abelian countable group | lc |
34 | 12.12.2007 | 10:20-12:00 | Michael WIEMELER (Université de Fribourg): Torus actions and polytopes | mw |
33 | 5.12.2007 | 10:20-12:00 | Christoph THÄLE (Université de Fribourg): Geometric, analytic and probabilistic aspects of the Sierpinski gasket | ct |
32 | 28.11.2007 | 10:20-12:00 | Andreas KOLLROSS (Universität Augsburg): Homogeneous equifocal submanifolds in symmetric spaces | ad |
31 | 21.11.2007 | 10:20-12:00 | Ashot MINASYAN (Université de Genève): On residualizing homomorphisms preserving quasiconvex subsets | lc |
30 | 14.11.2007 | 10:20-12:00 | Bernhard HANKE (Universität München): Coarse geometry and positive scalar curvature | ad |
29 | 31.10.2007 | 10:20-12:00 | Hugo PARLIER (EPF Lausanne): Multiplicities in the simple length spectrum of surfaces | rk |
28 | 24.10.2007 | 10:20-12:00 | François FILLASTRE (Université de Fribourg): Hyperbolic cusps with convex polyhedral boundary | ff |
27 | 17.10.2007 | 10:20-12:00 | Constantin VERNICOS (Université de Neuchâtel): Introduction to Finsler geometry III | ab |
26 | 10.10.2007 | 10:20-12:00 | Constantin VERNICOS (Université de Neuchâtel): Introduction to Finsler geometry II | ab |
25 | 3.10.2007 | 10:20-12:00 | Constantin VERNICOS (Université de Neuchâtel): Introduction to Finsler geometry I | ab |
July 2-4, 2007 | Workshop "Hyperbolic Volume 2007" in Fribourg | |||
June 21, 2007 | Thierry HILD (Fribourg), Thesis defense (public lecture) | |||
24 | 20.6.2007 | 10:15-12:00 | Patrick KRIER (Fribourg): Harmonische Abbildungen und die Isometriegruppe negativ gekrümmter Mannigfaltigkeiten | pg |
23 | 13.6.2007 | 10:15-12:00 | Vincent EMERY (Fribourg): Données locales des groupes arithmétiques II | ve |
22 | 6.6.2007 | 10:15-12:00 | Vincent EMERY (Fribourg): Données locales des groupes arithmétiques I | ve |
21 | 23.5.2007 | 10:15-12:00 | Andreas WEBER (Karlsruhe): Lp spectral theory of locally symmetric spaces | pg |
May 17-19, 2007 | Workshop on Geometry and Topology in Fribourg | |||
20 | 16.5.2007 | 10:15-12:00 | Manuel AMANN (Münster): Low-dimensional positive quaternion Kaehler manifolds and rational homotopy theory | ad |
19 | 9.5.2007 | 10:15-12:00 | Geneviève PERREN (Fribourg): Growth series and Coxeter groups | gp |
18 | 2.5.2007 | 14:15-15:15 | Markus SCHWEIGHOFER (Konstanz): Summen hermitescher Quadrate von Polynomen, die BMV-Vermutung und Connes' Einbettungsproblem (mit Igor Klep) | rk |
17 | 25.4.2007 | 14:15-15:15 | Alessandra SARTI (Mainz): Automorphismengruppen und die Geometrie der algebraischen Flächen | rk |
16 | 25.4.2007 | 10:15-11:15 | Laura CIOBANU (CRM Barcelona): Gleichungen in Gruppen | rk |
15 | 18.4.2007 | 10:15-12:00 | Anna FELIKSON (Moscow/Fribourg): Reflection subgroups of hyperbolic reflection groups | rk |
14 | 4.4.2007 | 10:15-12:00 | Patrick GHANAAT (Fribourg): First eigenvalue of the Laplacian (work of Chanillo-Treves and Mantuano) | pg |
13 | 21.3.2007 | 10:15-12:00 | Markus FÖRSTER (Münster): On vanishing theorems for the Witten genus on some generalized complete intersections | ad |
12 | 31.1.2007 | 10:15-12:00 | Hannes JUNGINGER-GESTRICH (Freiburg): A Morse type theorem for minimizing hypersurfaces | ab |
11 | 24.1.2007 | 10:15-12:00 | Malte RÖER (Fribourg): Mannigfaltigkeiten nicht-negativer Skalarkrümmung | mr |
10 | 17.1.2007 | 10:15-12:00 | Peter QUAST (Augsburg): Pluriharmonic maps into hermitian symmetric spaces and a generalization of CMC surfaces | pg |
9 | 10.1.2007 | 10:15-12:00 | Christoph BÖHM (Münster): Ricci flow - An introduction | ad |
TALKS 2006 | ||||
8 | 20.12.2006 | 10:15-12:00 | Stefan BAUER (Bielefeld): Verfeinerte Seiberg-Witten-Invarianten | ad |
7 | 13.12.2006 | 10:15-12:00 | Matthieu GENDULPHE (Bordeaux): Systole des surfaces de Riemann | rk |
6 | 6.12.2006 | 10:15-12:00 | Vincent EMERY (Fribourg): Introduction aux réseaux arithmétiques | ve |
5 | 29.11.2006 | 10:15-12:00 | Elena KLIMENKO (Gettysburg, z.Zt. MPI Bonn): The geometry and a parameter space of Kleinian groups | rk |
4 | 22.11.2006 | 10:15-12:00 | Ivan IZMESTIEV (TU Berlin): Mixed volumes, rigidity, and Alexandrov's theorem | ab |
3 | 8.11.2006 | 10:15-12:00 | Michael WIEMELER (Fribourg): Toruswirkungen auf Homotopie komplex projektiven Räumen | mw |
2 | 11.10.2006 | 13:00-15:00 | Semyon ALESKER (Tel Aviv): Theory of valuations on manifolds | ab |
1 | 28.7.2006 | 10:15-12:00 | Marston CONDER (Auckland): Chiral polytopes | rk |